Дотримання прав внутрішньо переміщених осіб – один із пріоритетних напрямів діяльності Секретаріату Уповноваженого з прав людини

03/02/2015 14:24

З метою моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини введено посаду Представника Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб і створено відповідний структурний підрозділ.

Секретаріатом Уповноваженого на 2015 рік одним із пріоритетів діяльності визначено захист прав внутрішньо переміщених осіб. Ще з минулого року Офісом Уповноваженого спільно з представниками інститутів громадянського суспільства щоденно надаються необхідні консультації внутрішньо переміщеним особам, на регулярній основі проводяться моніторингові візити до місць їх компактного проживання.  

Рішення про введення такої посади було прийнято на виконання рекомендацій низки міжнародних організацій, серед яких Рада Європи, ОБСЄ. Питання необхідності створення окремого підрозділу, який займатиметься моніторингом дотримання прав внутрішньо переміщених осіб, неодноразово порушувалися під час засідання представників Ресурсного центру для допомоги вимушеним переселенцям.

«Навіть враховуючи наявні проблеми у фінансуванні Секретаріату Уповноваженого, нами введено окрему посаду. До цього часу декілька підрозділів Уповноваженого займались питаннями внутрішньо переміщених осіб – окремо питаннями дітей, соціального захисту, наданням медичної допомоги,  зараз це буде один підрозділ Секретаріату», – повідомила Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська.

Серед основних напрямів діяльності на 2015 рік заплановано закріплення на законодавчому рівні гарантій реалізації прав внутрішньо переміщених осіб, моніторинг належної практики застосування цього законодавства, а також співробітництво з цього питання з міжнародними організаціями, волонтерами та інститутами громадянського суспільства. Також важливою ділянкою роботи буде соціалізація внутрішньо переміщених осіб за новим місцем проживання.

«Сьогодні нашою головною метою є забезпечення державними органами реальної інтеграції та адаптації внутрішньо переміщених осіб і створення ефективних механізмів для реалізації їхніх прав. Наше спільне завдання – допомогти державі зрозуміти, що вимушені переселенці – це не проблема і не тягар, а навпаки, рушійна сила країни. Слід створити такі умови, коли вимушені переселенці зможуть повною мірою реалізувати свій потенціал на благо тих територіальних громад, до яких вони переселилися, і державі в цілому», – зазначила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб Жанна Лук’яненко.

Нагадаємо, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та громадські організації, зокрема, ГО «Центр Соціальна дія», ГО «Центр громадянських свобод», ГО «Альменда», ГО «Право на захист», ГІ «Центр зайнятості вільних людей», ГО «Кримська діаспора» уклали Меморандум про створення Ресурсного центру для допомоги вимушеним переселенцям. Основними завданнями Ресурсного центру є не лише безпосередня допомога внутрішньо переміщеним особам, а й аналіз чинної нормативно-правової бази та розробка необхідних законодавчих змін.

Ресурсним центром також здійснюються моніторингові візити для оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб у м. Києві та інших регіонах, де є місця їх компактного розміщення. Ресурсний центр працює в рамках спільного проекту за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні та складається з трьох основних компонентів: блок правового регулювання і адвокації, гуманітарний блок і блок допомоги жертвам переслідувань.