За сприяння працівників Офісу Омбудсмана забезпечені діагностикою ВІЛ-позитивні малюки Краматорського будинку дитини «Антошка»

03/02/2015 14:28

29 січня 2015 року моніторингова група у складі співробітників Секретаріату Уповноваженого з прав людини, представників ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та ГО «Асоціація незалежних моніторів» здійснила моніторинговий візит до спеціалізованого будинку дитини «Антошка» у м. Краматорську Донецької області. У закладі проживають 110 дітей від місяця до 4-х років із різними патологіями, серед яких 14 ВІЛ-позитивних дітей та12 дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів.

До жовтня 2014 року всі необхідні обстеження та лікування малюки отримували у відповідних медичних закладах м. Донецька, але на даний час це неможливо, оскільки ці заклади знаходяться на непідконтрольній Україні території. Наразі спеціалізовану медичну допомогу малюкам будинку дитини надають заклади охорони здоров’я м. Краматорська, але в місті відсутні заклади, що забезпечують високоспеціалізовану медичну допомогу та відповідні обстеження, такі як спеціальні лабораторні обстеження ВІЛ-інфікованих дітей, кардіохірургічні втручання при вроджених вадах серця, операції по зрощенню твердого та м’якого піднебіння тощо.

«Впродовж останніх двох місяців існують проблеми з постачанням АРВ-препаратів із Донецького обласного центру з профілактики та боротьби із СНІДом. Буквально минулого тижня була загроза перерви в лікуванні, оскільки препарати не були доставлені з Донецька. Для нас було важливо зрозуміти, яким чином за цих умов адміністрація закладу проводить таким дітям специфічну діагностику та забезпечить їх у подальшому антиретровірусними препаратами», – повідомляє Олександр Гатіятуллін, спеціаліст відділу адвокації ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», який брав участь у візиті як монітор НПМ.

Монітори зазначили, що критичність ситуації, що склалася у будинку дитини на даний час, полягає у тому, що діти потребують зазначених обстежень у найкоротші терміни для вирішення подальшої тактики лікування, а перелік медичних закладів, які нададуть такі послуги, та механізм проведення обстежень – відсутні.

Тому під час візиту працівники Секретаріату Уповноваженого з прав людини терміново у телефонному режимі узгодили з головним лікарем Київського міського центру по профілактиці та боротьбі зі СНІДом можливість проведення лабораторних аналізів на базі вказаної установи, що дозволить обстежити ВІЛ-інфікованих малюків у найкоротший час. Але питання щодо подальших обстежень та надання високоспеціалізованої медичної допомоги залишаються відкритими, адже на момент візиту у закладі у наявності був тільки двотижневий запас  антиретровірусних препаратів.

Наразі працівниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини готується лист до Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України з вимогою вжити всіх необхідних заходів задля забезпечення права на охорону здоров’я та медичну допомогу дітей – вихованців Краматорського будинку дитини «Антошка».