Богдан Крикливенко: «Чимало проблем у сфері дотримання прав і свобод людини можуть вирішувати місцеві органи влади»

31/01/2018 13:34

Таке переконання висловив керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини під час презентації методології нового інструменту моніторингів прав людини на місцевому рівні, що впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини спільно з Офісом Омбудсмана та іншими державними інституціями й організаціями громадянського суспільства.

«Декілька місяців тому Офіс Уповноваженого спільно з УГСПЛ реалізовували проект «Правозахисна паспортизація областей», головна ідея якого полягала в тому, щоб проаналізувати, як місцеві органи влади, які наділені значним обсягом повноважень для вирішення проблем у сфері дотримання прав і свобод людини на місцях, діють на практиці. Враховуючи активне впровадження реформи децентралізації, нам необхідно розуміти обсяг повноважень, яким наділені ті чи інші органи місцевої влади, які на сьогоднішній день відповідальні за колосальний набір обов’язків. Наразі зникає необхідність звертатися до центральних органів виконавчої влади, якщо питання стосується базових щоденних потреб реалізації прав і свобод людини», – зазначив Богдан Крикливенко.

На його переконання, вказане можна розцінювати як перехід на новий рівень, адже ініціативу з моніторингу прав людини на місцевому рівні зможуть використовувати не тільки громадські організації чи Офіс Омбудсмана.

«Ідея нового інструменту моніторингів прав людини на місцевому рівні полягає у створенні універсального механізму, який можна буде використовувати будь-кому, хто захоче провести оцінювання рівня дотримання і захисту прав і свобод людини в тій чи іншій адміністративно-територіальній одиниці», – повідомив керівник Секретаріату Уповноваженого.

У свою чергу, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко, розповідаючи про новий інструмент моніторингу прав людини на місцевому рівні, робоча назва якого «Місцевий індекс прав людини», повідомив, що одним із його важливих компонентів є навчання місцевих активістів бути зацікавленими у розбудові прав людини у своєму населеному пункті.

«На сьогоднішній день практично не існує усталених засобів контролю, які б функціонували на місцевому рівні, і слідкували, як громади реалізують практику дотримання прав людини. Нові утворення територіальних громад перебирають все більше прав, ресурсів і повноважень, паралельно зростає і їхня відповідальність. Зокрема, за дотриманням прав людини. Місцевий індекс є тим новаторським інструментом, аудиторським паспортом кожної з областей чи громад, які зможуть використати його у своїх повноваженнях з позиції реалізації прав людини», – зауважив Олександр Павліченко.

На важливості проведення досліджень прав людини у населених пунктах, які постраждали від військового конфлікту, наголосила заступник керівника Секретаріату Уповноваженого Олена Смірнова, поінформувавши про спільне впровадження Офісом Омбудсмана спільно з УГСПЛ моніторингових ініціатив у цьому напрямі, які проводяться вже три роки.

«Традиційно Офіс Уповноваженого здійснює свій моніторинг за моделлю «Омбудсман плюс», тобто із залученням представників громадських організацій, і це стосується не тільки реалізації функцій національного превентивного механізму. Регіональні представники чи координатори Уповноваженого, яких 1-2 людини на область, не можуть охопити всі проблеми регіону, вони діють точково, тож основні наші сподівання – на представників громадських організацій в регіонах. Проведений нами моніторинг довів, що механізм захисту прав людини недостатньо зрозумілий як для представників державних органів влади, так і для громадськості. Тому ми вирішили провести навчання для них, але попередньо необхідно досконало знати ситуацію, що відбувається на рівні областей, районів. Для цього і були запроваджені індекси, за якими можна прослідкувати рівень дотримання прав людини в тій чи іншій сфері», – повідомила Олена Смірнова.

Крім обговорення інструментарію Місцевого індексу прав людини, під час заходу було обговорено результати пілотних моніторингів в Ужгороді та Білозірській ОТГ на Черкащині, названо найближчі плани та можливості залучення зацікавлених організацій. Зокрема, в найближчі три місяці буде проведено пілотні моніторинги семи населених пунктів Дніпровської, Донецької та Сумської областей, за результатами яких відбудуться регіональні та підсумковий публічні заходи для активних представників місцевих громад, місцевих та центральних органів влади, засобів масової інформації.

Впровадження ініціативи «Місцевий індекс прав людини», розробленої для врахування пріоритету прав людини в ході реформи децентралізації, підтримується Програмою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії» в частині, що стосується забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб та населення, постраждалого від конфлікту. Цей захід організовано в рамках зазначеної програми, яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.