Валерія Лутковська: «Затвердження пропонованого Урядом розміру прожиткового мінімуму спричинить погіршення соціальної захищеності та рівня життя населення»

31/10/2017 16:06

В рамках парламентського контролю за дотриманням конституційних прав і свобод людини встановлено, що Кабінетом Міністрів України вкотре пропонується Верховній Раді України затвердити розмір прожиткового мінімуму, який дозволяє забезпечити потреби громадян лише на рівні виживання (урядовий проект Закону про Державний бюджет України на 2018 рік, реєстр. № 7000 від 15.09.2017 р.).

На переконання Уповноваженого з прав людини, незабезпечення об’єктивного визначення базового стандарту «прожитковий мінімум», який є одним із основних показників, що характеризує рівень життя населення, та від якого залежить визначення більшості складових соціального блоку Державного бюджету України, порушує право громадян на достатній життєвий рівень, інші соціально-економічні права, закріплені Конституцією України, міжнародними договорами.

«Затвердження Верховною Радою України пропонованого Урядом розміру прожиткового мінімуму призведе до штучного зменшення всіх соціальних та пенсійних виплат, нарахування яких проводиться на підставі цього показника, а відтак – і до погіршення рівня життя громадян, подальшого зубожіння населення та загострення соціальної напруги у суспільстві», – вважає Валерія Лутковська.

На її переконання, функцію прожиткового мінімуму як основоположного інструменту соціальної політики нівелює наявність низки проблем, які пов’язані як із систематичним недотриманням вимог законодавства щодо його формування, так і з необхідністю перегляду методологічних підходів до визначення цього показника.

У зв’язку з цим Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини було направлено подання Прем’єр-міністрові України Володимиру Гройсману щодо виявлених системних проблем з питань формування базового стандарту «прожитковий мінімум» та пропозиції вжити в межах компетенції невідкладних заходів для забезпечення об’єктивного визначення цього показника.

З огляду на те, що у внесеному Урядом проекті Закону про Державний бюджет України на 2018 рік також вбачається порушення процедури визначення вказаного показника і на наступний рік, Уповноваженим з прав людини направлено звернення до Голови Верховної Ради України Андрія Парубія з пропозиціями врахування під час розгляду Верховною Радою України проекту Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» наведених у зверненні застережень з метою затвердження в Законі фактичного розміру прожиткового мінімуму, обчисленого Мінсоцполітики згідно зі статтею 5 Закону України «Про прожитковий мінімум». Також Уповноважений з прав людини пропонує ініціювати проведення у Верховній Раді України парламентських слухань стосовно окресленої проблеми як такої, що становить суспільний інтерес та потребує невідкладного законодавчого врегулювання, за участі народних депутатів, урядовців та представників громадськості.

Питання залишається на особистому контролі Уповноваженого з прав людини.

Звернення організацій громадянського суспільства України до депутатів Верховної Ради України, лідерів депутатських фракцій і груп "Про прожитковий мінімум на 2018 рік"