В Офісі Омбудсмана обговорено ситуацію з е-декларуванням громадських активістів

03/10/2018 15:44

Зокрема, учасниками заходу стали: Олександр Павліченко - виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, Олена Семьоркіна – аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини, Олег Шинкаренко – координатор проекту FOA та журналіст Української Гельсінської спілки з прав людини, Олександр Калітенко – експерт з аналізу Transparency International Україна, Ярополк Бриних – програмний менеджер Freedom House, Роман Остапчук – менеджер з адвокації Реанімаційного Пакету Реформ.

Головною темою заходу стали «Вимоги щодо подання й оприлюднення фінансової звітності громадськими об’єднаннями та активістами: забезпечення відповідності Основному Закону України та міжнародним стандартам у галузі свободи об’єднання, права на повагу до приватного життя та заборони дискримінації».

В ході «круглого столу» обговорено загрози для громадських активістів з боку держави через примусове електронне декларування їхніх доходів.

Під час жвавої та конструктивної дискусії було проаналізовано чинні документи про посилення публічного розкриття детальної фінансової інформації, яка повинна бути представлена громадянськими інституціями та окремими активістами. Окремо розглянули можливі варіанти скасування дискримінаційного явища.

Олександр Павліченко зазначив, що  норма з обов’язкового електронного декларування громадських активістів вже отримала жорстку оцінку багатьох народних депутатів та громадськості. Однак, за його словами,на сьогоднішній день цей процес залишається без жодного руху.

Олександр Калітенко звернув увагу усіх присутніх, що вимога з декларування для громадських активістів є абсурдною, недопустимою і порушує права людини.

Представник Уповноваженого Віктор Барвіцький наголосив, що Омбудсман Людмила Денісова вже відреагувала на ці спірні норми і направила відповідне подання до Конституційного Суду України. В ньому зазначається про визнання неконституційними положень Закону України «Про запобігання корупції», які стосуються декларування громадських активістів. Вони порушують конституційний принцип щодо заборони обмеження громадян у правах за належність чи неналежність до громадських організацій, а також конституційну гарантію рівності об’єднань громадян перед законом.

На завершення, усі присутні домовилися про спільну позицію у вирішенні цього питання, а також зустрітися повторно та обговорити можливі контраргументи, які можуть бути при розгляді подання у суді.