«Розумне пристосування в Україні: законодавче регулювання та практика застосування»

03/10/2017 12:08

Круглий стіл  на таку тему відбувся 2 жовтня 2017 року у приміщенні Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за участю представників органів державної влади, представників міжнародних організацій та громадянського суспільства.

Під час заходу було презентовано дослідження «Розумне пристосування: теорія та практика», підготовлене в рамках співпраці Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Секретаріату Уповноваженого.

У дослідженні було проаналізовано законодавство, що регулює питання розумного пристосування, практику його застосування в Україні, аналогічну практику в США, Канаді, а також рішення Європейського суду з прав людини із зазначеного питання. Крім того, було здійснено аналіз критеріїв розумного пристосування, а також надано практичні поради щодо прийняття рішень стосовно вжиття індивідуальних заходів розумного пристосування у кожному конкретному випадку.

Під час проведення круглого столу було обговорено також практику розумного пристосування у різних сферах суспільних відносин, зокрема освіті (презентовано практику Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна»), обговорено успішне застосування програмного забезпечення для людей, які мають проблеми зі слухом, розробленого стартапом BeWarned у сфері банківських послуг.

Учасники заходу також обмінялися думками щодо перспектив  та напрямів подальшого удосконалення українського законодавства, що регулює питання застосування розумного пристосування, та шляхів вдосконалення практики застосування розумного пристосування в різних сферах суспільних відносин в Україні.

 Довідково.

Відповідно до статті 2 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю «розумне пристосування» означає внесення, коли це потрібно в конкретному випадку, необхідних і підхожих модифікацій і коректив, що не становлять непропорційного чи невиправданого тягаря, для цілей забезпечення реалізації або здійснення особами з інвалідністю нарівні з іншими всіх прав людини й основоположних свобод.