Моніторингова група українських і російських правозахисників не підтвердила інформацію про розстріл поранених бойовиків у лікарні Красного Лиману

10/07/2014 11:13

 

 

Українські і російські правозахисники, серед яких Олег Орлов (Правозахисний центр «Меморіал», Москва, РФ), Тетяна Локшина (міжнародна правозахисна організація «Human Rights Watch», Москва, РФ), Людмила Клочко (Харківська правозахисна група, Харків, Україна), Андрій Черноусов (Організація незалежних моніторів, Харків, Україна), а також Марія Томак (Центр Громадянських свобод, Київ, Україна) відвідали м. Красний Лиман Донецької області.

Нагадаємо, 13 червня 2014 року під час зустрічі Омбудсманів України та Російської Федерації в Харкові було створено спільну місію українських і російських правозахисників, яка займатиметься моніторингом проблем, які виникли на Донбасі, та їхнім вирішенням.

Головною метою візиту вказаної групи правозахисників було перевірити інформацію щодо начебто навмисного розстрілу Національною гвардією поранених бойовиків самопроголошеної Донецької народної республіки, а також про артилерійський обстріл лікарні під час боїв у м. Красний Лиман. Ця інформація з’явилась від лідера самопроголошеної ДНР із зазначенням 25 поранених, її підхопили ЗМІ, збільшивши кількість жертв до 150-ти. Натомість прес-служба Нацгвардії спростувала вказану інформацію, повідомивши про те, що особовий склад підрозділу «не перебував і не перебуває на території м. Красний Лиман». Згодом Президент Російської Федерації Володимир Путін говорив про розстріл поранених, як про вже встановлений факт (http://www.kremlin.ru/news/45869).

Під час візиту правозахисників до м. Красного Лиману були опитані очевидці, які не підтвердилиінформацію про розстріл поранених бойовиків українськими військовими.

У Червоному Лимані діють дві лікарні: Центральна районна лікарня і залізнична лікарня, з головними лікарями яких були проведені бесіди щодо подій, які сталися на початку червня.

Правозахисникам стало відомо, що у Центральній районній лікарні не було зареєстровано смертей, пов’язаних із вогнепальними або осколковими пораненнями, а вбитих у період АТО в морг лікарні не доставляли. На початку червня у вказаному закладі евакуація хворих не проводилась, адже безпосередньої загрози лікарні не відзначалось.

 У залізничній лікарні, у якій, за твердженнями російських ЗМІ, відбувся прицільний обстріл,  правозахисникам повідомили про те, що на початку червня у стаціонарі перебувало близько 80 осіб, 3 червня з пораненнями були доставлені машиніст і помічник машиніста залізниці. За твердженням головного лікаря, на момент бесіди жодного пораненого в лікарні не перебувало. Щодо подій 3-го червня головлікар зазначив, що хворих не евакуйовували, адже ніхто не очікував якоїсь загрози лікарні. В той день близько 15:30 відбувся мінометний обстріл території лікарні, який тривав близько 10 хвилин і в результаті якого загинув хірург, а з хворих ніхто не постраждав. Головний лікар КАТЕГОРИЧНО заперечив факт розстрілу будь-яких людей, які перебували на лікуванні в лікарні.

У своєму звіті правозахисники зазначають, що ними були зібрані докази, які підтверджують мінометний обстріл лікарні, були також виявлені аргументи, які свідчать на користь версії про цілеспрямований обстріл, тож у своєму спільному висновку вони наголошують на необхідності проведення ретельного розслідування вказаних подій з тим, щоб з’ясувати, хто саме проводив обстріл лікувального закладу.

«Ми вимагаємо проведення ретельного розслідування цього трагічного випадку. У ході розслідування слід звернути особливу увагу на факти, що вказують на навмисність обстрілу», – наголошують правозахисники України і Російської Федерації.

Нагадаємо, Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська висловила свою підтримку діяльності створеної місії українських і російських правозахисників в рамках своїх повноважень.

Детальніше про проведений моніторинг та виявлені факти можна ознайомитись на сайтіУкраїнської Гельсінської спілки з прав людини.