Валерія Лутковська: «Слов’янськ відновлюється та повертається до нормального життя»

10/07/2014 11:18

 

Про це  заявила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час прес-конференції в інформаційно-аналітичному агентстві «Главком» на тему: «Слов’янськ і вимушені переселенці», присвяченій поїздці Омбудсмана та Голови Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерія Пацкана у  Слов’янськ та до місць компактного проживання вимушених переселенців.

Головною метою вказаної  поїздки було здійснити моніторинг умов проживання тих дітей, які були відселені з зони конфлікту до місць із безпечними умовами проживання. Зокрема, було відвідано м. Святогорськ, Слов’янськ, місця компактного проживання вимушених переселенців в Харківській області (табір «Ромашка», який працює на волонтерських засадах, за ініціативи місцевого бізнесмена та громадських активістів), проведено бесіди та моніторинг умов проживання військових, які знаходяться на блокпостах. Існувала нагальна необхідність подивитись, на скільки швидко починає відновлюватись Слов’янськ після останніх трагічних подій і проаналізувати потреби містян та можливості держави забезпечити їх вирішення.

«Жителі Слов’янська знаходяться в інформаційному вакуумі. Три місяці у них не було доступу до телебачення чи радіо. Під час особистого спілкування ми пояснювали їм, що жителі всією України хвилювалися за них. Вони не знають, що відбувається в місті, в країні загалом – нам необхідно відновлювати інформаційні канали. Місцева влада робить  все можливе для поновлення життєдіяльності міста – під час особистого спілкування керівник Пенсійного фонду запевнила, що пенсії містянам вже перераховані включно по 8 липня, тобто однією сумою жителі отримають всі належні їм кошти. На площі перед міськрадою можна отримати необхідну допомогу та інформацію», – повідомила Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська. 

У свою чергу, Валерій Пацкан зазначив: «Ми можемо нарешті розвінчати створений російськими ЗМІ міф про те, що Слов’янськ вщент зруйнований. Так, є питання, які потребують вирішення –  в місті немає електрики,  води, газу, не працює, відповідно, телебачення і радіо. Проте з відучора ми побачили, як працівники газової служби і водоканалу розпочали свої роботи з відновлення. Біля міської ради частково відновлено електропостачання. Міським жителям необхідно пояснити, що держава не залишила їх напризволяще».

За його словами, міська влада намагається вирішувати проблеми міських жителів у найкоротші терміни. Зокрема, під час особистого спілкування Валерія Пацкана і Валерії Лутковської з керівництвом міста було акцентовано увагу на тому, що через відсутність теле- і радіокомунікацій є необхідність розмістити в місті інформаційно-роз’яснювальні листівки, куди можна  звертатися місцевим жителям Слов’янська за вирішенням найбільш поширених проблем, вказавши відповідні номери телефонів служб. Виявилося, що місцевою радою вже розроблені макети таких інформаційних довідників і після узгодження і внесення додаткових відомостей в них Омбудсаном і Головою ВРУ з питань прав людини друковані інформаційні матеріали сьогодні вже поширюються  містом.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська додала, що спільною поїздкою також було передбачено передати гуманітарну допомогу до місць компактного поселення вимушених переселенців і військовим на блокпости. Таким чином, силами працівників Секретаріату Уповноваженого з прав людини, Голови ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, представниками Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та іншими волонтерськими організаціями були передані  найбільш необхідні речі і засоби. Відповідаючи на питання журналістів щодо того, чого саме не вистачає вимушеним переселенцям, Валерія Лутковська зазначила, що волонтерська мережа є дуже активною, тож перш ніж надавати якусь гуманітарну допомогу, варто координувати з організаціями, які опікуються цими питаннями, та дізнаватися, що саме необхідно у тому чи іншому конкретному компактному місці проживання вимушених переселенців.