Жанна Лук’яненко: «Питання забезпечення можливості для громадян вільного виїзду з небезпечних територій є вкрай важливим»

30/04/2015 16:10

Про це зазначила Представник Уповноваженого з питань дотримання  прав внутрішньо переміщених осіб під час круглого столу «Котел» для цивільних? Як організувати ефективну евакуацію», який відбувся у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

«Існуюча система надання перепусток створює реальну небезпеку для життя та здоров’я осіб, які намагаються залишити небезпечні території, та пов’язана з численними перешкодами, тож питання забезпечення можливості вільного виїзду для громадян є вкрай важливим. Через недосконалість Тимчасового порядку здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів і вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, ми ще в січні наголошували на необхідності створення електронного варіанту отримання перепусток, як альтернативного.  Проте, як і в більшості випадків, те, що на папері виглядало дієвим і зрозумілим, на практиці виявило багато недоліків та реальних перешкод», – зазначила Жанна Лук’яненко.

Під час роботи круглого столу було презентовано звіт щодо перешкоджання евакуації мирного населення, підготовлений «Центром Громадянських Свобод». Особливу увагу автори звіту приділили явищу обстрілів так званих «гуманітарних (зелених) коридорів», через які мирні мешканці залишають місця інтенсивних вогневих сутичок. Коментуючи це явище, голова правління «Центру Громадянських Свобод» Олександра Матвійчук зазначила, що в такому випадку норма права не співпадає з нормою життя.

Учасники круглого столу також обговорили проблемні питання, пов’язані з евакуацією, зокрема, систему перепусток і перешкоджання переміщенню з боку незаконних збройних формувань.

Координатор гарячої лінії «Донбас SOS» Юлія Галаган повідомила, що протягом місяця (з 15 березня по 15 квітня) на їхню гарячу лінію надійшло понад 3,5 тисяч дзвінків, і практично всі вони стосувалися пропускної системи.

«Люди скаржаться на те, що отримати перепустку неможливо не тільки протягом встановлених законом 10 днів, але й протягом місяця. При цьому заявники зазначають, що жодних перешкод для перетину кордону між підконтрольною і непідконтрольною Україною території немає для тих, хто має гроші», – повідомила Юлія Галаган.

Крім того, окрему увагу було приділено обговоренню потенційних проблемних питань евакуації: масове переміщення цивільного населення у випадку чергової хвилі ескалації збройного протистояння, евакуація соціально незахищених верств, система сповіщення.

За підсумками роботи круглого столу присутні підготували рекомендації органам державної влади щодо вирішення актуальних питань евакуації з небезпечних регіонів, враховуючи попередній досвід з організацією цього процесу. Насамперед, представники інститутів громадянського суспільства наголосили на необхідності створення Робочої групи за участю органів державної влади, відповідальних за організацію евакуації, волонтерів і міжнародних організацій для вирішення поточних проблем, пов’язаних із евакуацією мирного населення, а також потенційних проблем на випадок ескалації збройного протистояння на лінії фронту.

У заході взяли участь представники органів державної влади, міжнародних організацій, інститутів громадянського суспільства і волонтерської спільноти, правозахисники та журналісти.

Захід організовано в рамках проекту «Демократизація, права людини і розвиток громадянського суспільства», який виконується Програмою розвитку ООН Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2013-2016 років, та за  підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який імплементується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Нагадаємо, Валерія Лутковська неодноразово наголошувала на недосконалості процедури отримання перепустки для перетину лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.