Українська Гельсінська спілка з прав людини підтримує ініціативи депутатів щодо забезпечення гарантій незалежності Уповноваженого

30/03/2016 14:03

 Так, у листі УГСПЛ на адресу Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана  йдеться про те, що із запровадженням нового Закону України «Про державну службу» Уповноважений Верховної Ради України з прав людини фактично не буде мати впливу на власний Секретаріат, оскільки позбавляється права призначати чи звільняти працівників Секретаріату. Ці повноваження переходять до особи, яка визначається Урядовою конкурсною комісією з підбору кадрів. Таким чином, фактичний вплив на інституцію опосередковано набуде Кабінет Міністрів України, що є фактичною руйнацією конституційного незалежного статусу Уповноваженого з прав людини.

«Попри позитивні риси закону, він не враховує особливості проходження державної служби в окремих державних інституціях, що мають  спеціальний конституційний статус. Зокрема, це стосується Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та його Секретаріату.   

Однією із вимог Паризьких принципів стосовно національних інституцій із захисту прав людини (додаток до резолюції 48/134 Генеральної Асамблеї ООН від 20 грудня 1993 «Принципи, які стосуються статусу національних установ, (Паризькі принципи)» є самостійність та незалежність у прийнятті кадрових рішень», - наголошується  у листі УГСПЛ.

Українська Гельсінська спілка з прав людини  привертає  увагу до того, що на цю ситуацію та підрив незалежності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини також вказано у 13-ій Доповіді Моніторингової місії ООН з вивчення ситуації з прав людини в Україні.  У доповіді йдеться про стурбованість (пункт 180) Верховного комісара ООН з прав людини та вказано на необхідність внести зміни до Закону України «Про державну службу» (№2490), щоб не допустити втручання в незалежність інституту Омбудсмана відповідно до «Паризьких принципів».

На завершення УГСПЛ висловила  підтримку ініціативам, спрямованим на вирішення ситуації, що склалася, та звернулася  до Голови Верховної Ради України  з проханням пришвидшити розгляд законопроекту № 4311 «Про внесення зміни до Закону України "Про державну службу" (щодо особливостей проходження державної служби в секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини)».