ГПУ відреагувала на подання Валерії Лутковської щодо порушення прав людини під час надання психіатричної допомоги

30/12/2014 14:35

У відповіді на подання Уповноваженого йдеться про те, що Генеральною прокуратурою України із залученням фахівців у сфері психіатрії, обігу лікарських засобів та медичної продукції, а також санітарно - епідеміологічного нагляду перевірено факти порушення прав, свобод та законних інтересів осіб, які проходять лікування у Державному закладі «Українська психіатрична лікарня із суворим наглядом МОЗ України».
Виявлені непоодинокі факти порушення вимог Закону України «Про психіатричну допомогу» щодо умов тримання хворих, невиконання ухвал суду про зміну примусового заходу або продовження госпіталізації особи в психіатричному закладі.
За наявності ухвал суду про зміну виду примусового заходу медичного характеру пацієнти безпідставно продовжували перебувати в лікарні від двох тижнів до чотирьох місяців та у зв'язку з відсутністю належного фінансування не переводилися до інших психіатричних закладів.
У порушення вимог ст. 17 Закону мали місце факти безпідставного тримання у медичному закладі осіб, яким судом вчасно не продовжено строки госпіталізації в психіатричному закладі або припинено застосування примусових заходів медичного характеру.
За результатами перевірки головному лікарю внесено письмову вказівку щодо усунення порушень закону та вирішення питання про виписку і звільнення із зазначеного державного закладу двох осіб. Крім того, поточного року прокуратурою Дніпропетровської області з аналогічних питань внесено 4 документи реагування.
Запроваджена в лікарні практика відібрання у пацієнтів письмової відмови від участі у судових засіданнях без належного роз'яснення законодавства створює умови для порушення права хворих бути присутніми при вирішенні питань, пов'язаних з наданням їм психіатричної допомоги. Із майже тисячі пацієнтів, які перебувають в лікарні, лише 14 скористалися наданим їм правом.
Крім того, за відсутності правових підстав під час транспортування хворих до суду або інших медичних закладів працівниками відділу охорони лікарні до них неодноразово застосовувалися спеціальні засоби (наручники).
Систематичного характеру набули порушення санітарних норм. У більшості палат лікарні встановлено понад 4 ліжка (а в деяких у 2 - 5 разів більше). Через відсутність приміщень для прийому їжі у трьох відділеннях хворі змушені харчуватися у загальному коридорі.
Усього за результатами перевірки Генеральною прокуратурою України внесено 2 документи реагування головному лікарю Державного закладу «Українська психіатрична лікарня з суворим наглядом МОЗ України», вказівку Міністру охорони здоров'я України та направлено лист до Міністерства юстиції України щодо усунення виявлених порушень та приведення нормативних актів у відповідність до вимог чинного законодавства.