Валерія Лутковська: «Необхідно створити спеціальну міжнародну місію для здійснення постійного моніторингу за дотриманням прав і свобод людини в Криму, насамперед, представників нацменшин»

30/01/2015 13:22

Про це заявила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час прес-конференції «Росія всупереч всім національним і міжнародним нормам депортує з Криму кримських татар. Чи можна змінити ситуацію?», яка відбулась сьогодні в інформаційному агентстві УНІАН за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

В обговоренні взяли участь керівник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і Генеральний координатор інформагентства «Кримські новини» Ісмет Юксель, яким владою РФ було заборонено в’їзд на територію АР Крим, а також представники Української Гельсінської спілки з прав людини.

Під час свого виступу Валерія Лутковська зазначила, що дії окупаційних органів влади стосовно представників кримськотатарського народу свідчать про цілеспрямовану, системну і послідовну етнічну дискримінацію. Про це, зокрема, свідчать випадки викрадення і вбивства кримських татар, які належно не розслідуються російськими правоохоронцями; запровадження заборони на проведення кримськими татарами мирних зібрань і мітингів; заборона на в’їзд до АР Крим лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву, а згодом й Рефату Чубарову.

Валерія Лутковська також звернула увагу присутніх на те, що Конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Конвенція про захист прав людини та основних свобод, а також інші акти міжнародного права, стороною яких є і Російська Федерація, чітко й однозначно засуджують і забороняють будь-яку дискримінацію за ознакою національності та покладають на державу позитивні зобов’язання по її запобіганню та ефективній боротьбі з нею.

«На наших очах знову повторюється трагедія 1944 року, – переконаний Рефат Чубаров. – Через 70 років диявольське колесо московського терору, яке вирвало з Криму його народ і знівечило у вигнанні життя декількох поколінь кримських татар, знову увірвалося на кримську землю, принісши нові смерті, приниження, розправи. Та ще не пізно змінити ситуацію».

Генеральний координатор інформагентства «Кримські новини» Ісмет Юксель, у свою чергу, вважає, що причиною заборони в’їзду в Крим стала його близькість до лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова.

«Важливою була і моя відкрито виражена особиста суспільно-політична позиція, заснована на повазі до суверенітету будь-якої держави і неприйнятті втручання  в її внутрішні справи. А також професійна діяльність, пов’язана з висвітленням подій у Криму в різних ЗМІ», – зазначив Ісмет Юксель.

Учасники прес-конференції переконані, що заборона російської влади на в’їзд на територію АР Крим порушує права кримських татар на приватне і сімейне життя і є наслідком їхньої публічної громадянської позиції у зв’язку з неприйняттям приєднання Криму до Росії.

Обговорюючи ситуацію, що склалася, виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко зазначив, що влада РФ не надала жодних обґрунтованих доказів того, що вказані особи, наприклад, представляють загрозу безпеці, громадському порядку чи здоров’ю населення. Не надано і письмового обґрунтованого рішення з викладенням причин заборони в’їзду. Таким чином, постраждалим залишається лише судитися с РФ та намагатися привернути увагу світової спільноти до цієї проблеми.