Валерія Лутковська: «На сьогодні державні органи ще не готові відкривати інформацію»

29/09/2015 15:00

Таке переконання висловила Уповноважений з прав людини під час свого виступу на всеукраїнському форумі «Право знати. Прозорість діяльності влади: виклики і досягнення», який відбувся вчора, у Міжнародний день права знати.

«Наразі в Україні існує багато проблем у сфері доступу до публічної інформації, адже, найперше, державні органи ще не готові відкривати інформацію. Проте саме відкриття інформації є найкращою запорукою для боротьби з корупцією. Якщо громада знатиме про реальне розпорядження державними коштами, про нюанси держзакупівель тощо, тоді боротьба з корупцією вийде на якісно новий рівень», – відмітила Валерія Лутковська.    

Уповноважений з прав людини також повідомила присутнім, що проблема закритості і відмов у наданні суспільно важливої інформації органами влади буде вирішуватися Офісом Омбудсмана разом із спільнотою громадських моніторів в рамках відкритої платформи.

«Як і під час реалізації національного превентивного механізму, ми працюватимемо у форматі «Омбудсман плюс», тобто працівники Офісу Омбудсмана спільно з громадськими активістами будуть слідкувати за тим, щоб Закон України «Про доступ до публічної інформації» імплементувався належним чином. Я переконана, що вирішити всі існуючі проблеми і стати ефективними без участі громадянського суспільства неможливо», – зазначила Валерія Лутковська.

На запрошення Уповноваженого з прав людини у форумі взяла участь міжнародний експерт в галузі доступу до публічної інформації з Болгарії Гергана Джулєва, яка розповіла присутнім про генезис розвитку  гарантій отримання інформації у своїй країні.

«У Болгарії в день відзначення Міжнародного дня права знати ми влаштовуємо церемонію нагородження органів державної влади – чотири нагороди за вагомий внесок у розвиток доступу до публічної інформації, а дві – за найбільш абсурдні рішення відмови у наданні інформації. Ми використовуємо всі доступні канали для розповсюдження відомостей про право на доступ до інформації, на знання, на досвід. Суспільство потребує інформації, в тому числі, державної і законотворчої, і тому її  необхідно надавати», – поінформувала Гергана Джулєва.

Виступаючи перед присутніми, старший програмний менеджер ПРООН в Україні Юлія Щербініна висловила переконання, що монополія на інформацію страшніша від економічної монополії, адже позбавляє права суспільства на думку.

«Наприкінці 2014 року на Офіс Омбудсмана було покладено надважливе завдання – захищати право громадян на інформацію. Як завжди, у своїй роботі Уповноважений покладається на підтримку і співпрацю з громадянським суспільством, і ми є очевидцями, як на сьогодні формується спільнота громадських моніторів, які спільно з Офісом Омбудсмана реалізують амбітні цілі в сфері доступу до публічної інформації», – зазначила Юлія Щербініна.

Всеукраїнський форум «Право знати. Прозорість діяльності влади: виклики і досягнення» було організовано за ініціативи Уповноваженого ВРУ з прав людини  та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів. Під час форуму обговорювалися основні проблеми в сфері доступу до публічної інформації в Україні та діяльність Уповноваженого ВРУ з прав людини в цій сфері.

Форум було організовано з метою сприяння консолідації зусиль української влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадськості для ефективного виконання законодавства про доступ до публічної інформації, забезпечення прозорості та відкритості органів влади.