Уряд затвердив нові Типові положення про психоневрологічний інтернат та дитячий будинок-інтернат

29/12/2016 12:59

Як відомо, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини у своїх щорічних та спеціальних доповідях у відповідних розділах про реалізацію національного превентивного механізму постійно наголошувала на необхідності зміни статутних документів для інтернатних установ.

Зрештою у грудні цього року Уряд України затвердив нові Типові положення про психоневрологічний інтернат та дитячий будинок-інтернат.

У цих положеннях надання медичної допомоги забезпечується двома шляхами. Перший – провадження господарської діяльності з медичної практики, другий – укладення договорів із закладами охорони здоров’я або медичними працівниками. Будинок-інтернат може провадити господарську діяльність з придбання, перевезення, зберігання, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, дозволених до застосування в Україні.

Водночас у зв’язку із розробкою та впровадженням державних стандартів соціальних послуг у положеннях вперше передбачено створення різноманітних відділень (інтенсивного та паліативного догляду, підтриманого проживання тощо), враховуючи індивідуальні потреби підопічних.

Фахівці Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму за результатами моніторингових візитів до психоневрологічних інтернатів неодноразово вказували на те, що однією із системних проблем у таких закладах було зловживання у витрачанні особистих коштів недієздатних осіб, опіку або піклування над якими здійснює інтернат, або, навпаки, – невитрачання коштів через страх перед перевіряючими органами.

«Саме у затверджених урядом положеннях йдеться про розробку порядку використання пенсій і допомог підопічних. Крім того, положеннями унормовані показання та протипоказання для направлення особи до інтернату, що було відсутнє у попередніх редакціях Типових положень. Розширено також перелік інституцій, які здійснюватимуть контроль за діяльністю інтернатів», – зазначила працівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Ірина Сергієнко.

Нагадаємо, Валерія Лутковська акцентувала особливу увагу на вказаних проблемних питаннях у своєму зверненні до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.