За 9 місяців 2014 року до Омбудсмана вже надійшло 800 звернень або повідомлень про порушення прав дітей в Україні

23/10/2014 12:10

Це констатував керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Богдан Крикливенко під час свого виступу на 18-ій Щорічній конференції Європейської мережі Омбудсманів з питань дітей «Вплив суворої економії та бідності на реалізацію прав дітей та молоді», що проходить в Единбурзі (Велика Британія).

У цьому зв’язку він зазначив, що незважаючи на складні часи, які переживає Україна у 2014 році, зумовлені збройним конфліктом на сході країни, незаконною окупацією Криму, політичною нестабільністю, економічними труднощами, український Омбудсман надає першочергової уваги захисту прав дітей.

Богдан Крикливенко наголосив на тому, що у 2014 році найбільша увага Уповноваженого з прав людини зосереджена на питаннях захисту прав дітей з урахуванням подій, що відбуваються в Україні.

Протягом січня-лютого, під час активних дій на Майдані в Києві та масових протестних акцій в інших регіонах України, реагування Уповноваженого було зосереджено на випадках незаконного затримання дітей, їх побиття правоохоронцями, зволікання з наданням юридичної та медичної допомоги.

Як наслідок, було внесено Подання Уповноваженого на ім’я Прем’єр-міністра України.

У зв’язку з незаконною окупацією Росією частини української території, Омбудсман привертає увагу всього світу до безпрецедентних порушень Росією статті 8 Конвенції ООН про права дитини, відповідно до якої держави-сторони зобов’язані поважати право дитини на збереження індивідуальності, включаючи громадянство.

Так, нещодавно у ЗМІ з’явилося повідомлення про прибуття до АРК та м. Севастополя так званого «Потягу надії», учасниками якого є громадяни Росії – потенційні кандидати в усиновленні та опікуни. Вони мають намір усиновити або взяти під опіку вихованців інтернатних закладів Кримського півострова з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є громадянами України, всупереч законодавству України з питань міждержавного усиновлення.

Діти Донбасу – це наступна найуразливіша категорія, яка сьогодні перебуває у полі зору Офісу Уповноваженого.

Бойовики, які активно підтримуються російською стороною, забороняють переміщення українських дітей за межі контрольованих ними територій Луганської та Донецької областей, крім Російської Федерації.

Наслідком таких обмежень і заборон були спроби незаконного вивезення українських дітей Сніжнянської школи-інтернату у червні, Луганського будинку дитини у липні та серпні до Росії.

Без належних документів, необхідних для перетину кордону, без згоди законних представників – керівників закладів, без згоди самих дітей, під дулами автоматів діти доставлялися на територію Росії.

У такій ситуації, коли взаєморозуміння між органами влади є обмеженим, єдиним ефективним інструментом у захисті прав дітей виявився інститут Омбудсмана. Тільки завдяки зусиллям Уповноважених з прав людини України і Росії діти були повернуті в Україну і перебувають у безпеці.

Богдан Крикливенко повідомив про те, що з початку подій на території Криму і на Донбасі Уповноваженим направлено понад 10 звернень Президенту, Уряду України, Генеральному прокурору, міністерствам, місцевим органам влади. Майже така ж кількість звернень направлена Омбудсману РФ, Генеральному прокурору Росії, прикордонній службі тощо.