Валерія Лутковська здійснила моніторинг стану дотримання прав людини на території Луганської області, що межує із зоною проведення АТО

29/01/2015 15:48

Під час моніторингової поїздки Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська разом із Представниками Уповноваженого  відвідала міста Кремінна, Старобільськ та Сєвєродонецьк.

Під час спілкування з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, які нещодавно повернулися із закладів Одеської області,  з’ясовано, що інформація, поширена в засобах масової інформації про переміщення дітей всупереч їх волі, обмеження у спілкуванні, незадовільні умови утримання тощо, не відповідає дійсності.

Місто  Кремінна, в якому наразі розташовано три інтернатні закладі (для дітей із малозабезпечених сімей – 107 дітей; для дітей, хворих на ДЦП, – 77 дітей; для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, – 138 дітей), знаходиться на безпечній відстані від зони бойових дій. Заклади забезпечені всім необхідним: медикаментами, продуктами харчування, інвентарем. Заклади постійно відвідують представники  як органів влади, так і неурядових  організацій.

Під час візиту до Старобільского районного управління соціального захисту населення вивчалася низка питань, пов’язаних із реєстрацією внутрішньо переміщених осіб. Встановлено, що кількість внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані на території району, становить 11965 осіб.

Наразі у зв’язку із прийняттям урядом у жовтні-листопаді 2014 року ряду постанов, що регулюють порядок здійснення обліку, а також пенсійного забезпечення і надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції,  в органах соціального захисту населення виникли значні черги із числа внутрішньо переміщених осіб, які бажали оформити відповідні документи.

За інформацією, яка надійшла до Уповноваженого з прав людини, Старобільське районне управління  соціального захисту населення перейшло у режим прийому громадян винятково на підставі попереднього запису до липня 2015 року.

Водночас варто зазначити, що наразі черг громадян немає, їх прийом здійснюється у штатному режимі як при безпосередньому зверненні, так і на підставі попереднього запису.

Станом на 27 січня 2015 року щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначена 1704 особам та виплачена по грудень включно на суму 955 тисяч гривень.

Під час робочої поїздки особливу увагу було приділено питанню пропускного режиму для переміщення з тимчасово неконтрольованої органами держави території області на контрольовану. За результатами спілкування з тими, хто звертається до представників влади за отриманням перепустки, та окремими представниками Координаційної групи, створеної при міському управлінні Міністерства внутрішніх справ, до повноважень якої віднесено оформлення відповідних перепусток, з’ясовано, що «Тимчасовий порядок здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення  у  межах Донецької та Луганської  областей» від 22.01.2015 р. є недосконалим. Він потребує суттєвого доопрацювання, а окремі його положення – додаткових роз’яснень. Крім того, неналежним вбачається й кадрове та матеріально-технічне забезпечення Координаційної групи для здійснення поставлених перед нею завдань.

У зв’язку з цим готується звернення Уповноваженого з прав людини до першого заступника Голови Служби безпеки України та керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України  щодо термінового вжиття заходів, спрямованих на вдосконалення порядку здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей та належного забезпечення цієї процедури.