Презентовано попередні результати спільних із громадськістю проваджень Уповноваженого за фактами порушень прав вразливих верств населення

10/10/2014 11:05В Офісі Уповноваженого з прав людини відбувся круглий стіл «Спільні провадження Офісу Омбудсмана та громадських активістів за фактами порушень прав вразливих груп населення: принципи, досвід, перспективи».Під час круглого столу обговорювалися напрацювання, які були отримані в ході здійснених проваджень, результати окремих проваджень, механізми та способи покращення діяльність у цьому напрямі тощо.

Представник Уповноваженого з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов зазначив, що саме на прикладі роботи з клієнтами програми замісної терапії і тих злочинів, з якими вони стикаються, почав формуватися альтернативний механізм розслідувань порушень прав людини і неналежного поводження з боку працівників правоохоронних органів. 

«Секретаріат Уповноваженого готує наразі Альтернативну Доповідь до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, яку Омбудсман Валерія Лутковська представить у листопаді цього року в Женеві. У вказаній доповіді ми зазначаємо, що прокуратура наразі, на жаль, не є достатньо ефективною в питанні розслідування таких справ, на що неодноразово у своїх рішеннях звертав увагу Європейський суд з прав людини, зокрема й у своїй пілотній справі «Каверзін проти України». Тож наразі Уповноваженим спільно з представниками неурядових організацій напрацьовується новий механізм парламентсько-громадських розслідувань. Перші кроки у цьому напрямі були здійснені в межах проекту, який ми сьогодні обговорюємо, результати якого набувають подальшого розвитку і можуть бути використані стосовно інших цільових груп», – повідомив Юрій Бєлоусов.

Представник Уповноваженого також висловив вдячність Міжнародному фонду «Відродження» за підтримку проекту та плідну співпрацю з Офісом Уповноваженого з прав людини в ході реалізації широкого спектру заходів у сфері захисту прав та свобод людини.

Під час свого виступу виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Вадим Пивоваров відзначив відкритість Офісу Омбудсмана і бажання взаємодіяти і реалізовувати необхідні для українського суспільства проекти й ініціативи, які мають на меті підвищення гарантій захисту прав громадян, а також наголосив на необхідності подальшої підготовки активістів та залучення широкого кола громадськості до зазначених проблем.

Детально ознайомив присутніх із ідеєю виникнення вказаного механізму керівник проекту Андрій Толопіло. Він поетапно поінформував про практику здійснення спільних проваджень, алгоритм їх проведення, який було розроблено працівниками Відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого, методологію навчання представників громадськості (моніторів) у цьому контексті, а також звернув увагу на типові порушення прав уразливих категорій населення працівниками міліції.

Керівник Відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Сергій Швець, у свою чергу, повідомив, що з вересня 2013 року було проведено заходи за 32 провадженнями Уповноваженого у справах про порушення прав і свобод представників вразливих груп населення, з них: 16 за конкретними фактами стосовно конкретних осіб (охоплено 11 регіонів) і 16 за фактами системних порушень (охоплено 16 регіонів). У зв’язку з досягненням бажаних результатів закрито 6 проваджень, за відсутності необхідності подальшого реагування закрито 4, а по 6 ще проводиться комплекс заходів, необхідних для їх завершення.