Суд за участю Уповноваженого визнав протиправною відмову Вищого спеціалізованого суду України в наданні інформації

28/07/2014 13:15

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської надійшло звернення від громадянина М. зі скаргою на Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі – ВССУ) щодо порушення права на доступ до публічної інформації.

Скаржник подав до ВССУ запит на доступ до інформації, який стосувався надання інформації щодо статистичних показників діяльності ВССУ та сум видатків на обслуговування ВССУ у 2013 році. ВССУ надав інформацію частково. Так, було відмовлено в наданні інформації щодо:

1) кількості касаційних скарг у цивільних справах, за якими ВССУ постановлено ухвалу про залишення касаційної скарги без руху у зв’язку із ненаданням завірених копій судових рішень, які оскаржуються, оскільки така інформація у статистичній звітності ВССУ не відображається;

2) сум видатків на обслуговування ВССУ у 2013 році, враховуючи оплату праці апарату суду та суддів (з урахуванням сум єдиного внеску, які нараховувалися на заробітну плату), оплату комунальних послуг, ремонт будівель та інших господарських витрат (далі – інформація щодо сум видатків), пославшись на Перелік відомостей, що становлять службову інформацію у ВССУ, затверджений наказом ВССУ від 20 серпня 2013 р. № 41/0/14-13 (http://sc.gov.ua/ua/perelik_vidomostej_csho_stanovljat_sluzhbovu_informaciju_u_vssu.html).

У ході провадження за даною скаргою скаржник (позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ВССУ (відповідача) про визнання протиправною відмови в задоволенні запиту на інформацію, зобов’язання задовольнити запит.

Скаржник залучив Уповноваженого з прав людини як третю особу на стороні позивача. Уповноважений скористався процесуальним правом третьої сторони і надав суду письмові пояснення.

Миколаївський окружний адміністративний суд погодився з позицією Уповноваженого та постановою від 5 травня 2014 р. позов задовольнив частково і визнав відмову в наданні запитуваної інформації щодо сум видатків протиправною. З повним текстом рішення суду можна ознайомитись на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/Review/38572969).

Постанова суду була оскаржена ВССУ до Одеського апеляційного адміністративного суду, який ухвалою від 1 липня 2014 р. залишив апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін. З повним текстом рішення суду можна ознайомитись на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/Review/39661762).

Постанова Миколаївського окружного адміністративного суд суду від 5 травня 2014 р. та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2014 р. у цій справі набули законної сили.