Досвід взаємодії з громадськістю під час проваджень Уповноваженого у справах про резонансні та системні порушення прав людини підтверджує її ефективність

22/10/2014 14:50

Уповноваженим з прав людини приділяється особлива увага такому формату взаємодії з громадськістю як залучення представників неурядових організацій до заходів у межах проваджень Уповноваженого у справах про резонансні та системні порушення прав і свобод людини.

Починаючи з 2014 року, Уповноважений почала залучати до цієї категорії проваджень громадськість, що дозволило поєднати повноваження Омбудсмана з можливостями неурядових правозахисних організацій, забезпечити максимальну прозорість та неупередженість кожного такого провадження.

Оскільки участь у таких провадженнях потребує від їх учасників необхідних знань та навиків, 29-30 серпня 2014 року з майбутніми учасниками проваджень було проведено відповідні навчання, а в подальшому за їхньою участю та за підтримки координатора проектів ОБСЄ в Україні в межах відкритих проваджень було здійснено низку ефективних практичних заходів.

Так, зокрема, працівниками Секретаріату Уповноваженого спільно з представниками громадськості здійснено виїзд у Луганську область, під час  якого зібрані матеріали, що свідчать про масові порушення основоположних прав людини на території, підконтрольній незаконним збройним формуванням, та в зоні проведення антитерористичної операції. Зібрані матеріали стали підставою для внесення актів реагування Уповноваженого Генеральному прокурору України, керівникам інших центральних органів державної влади.

В межах провадження у справі про незаконні затримання та інші порушення з боку працівників ГУМВС України у Львівській області здійснено спільний з представниками громадськості виїзд до міста Львова, у ході якого зібрано матеріали, які будуть використані для доказу неправомірних дій працівників міліції.

Проведено низку заходів в межах відкритого провадження про неналежне поводження щодо затриманих осіб з боку працівників Ірпінського РВ ГУМВС України в Київській області. На підставі зібраних спільно з представниками громадськості матеріалів, якими підтверджується неправомірність дій працівників міліції, внесено подання Генеральному прокурору України для вжиття заходів прокурорського реагування.

Також проведено низку спільних з громадськістю заходів, у тому числі в місті Одесі, в межах відкритого провадження щодо порушення прав стосовно затриманої та взятої під варту особи, яка тримається в Одеському слідчому ізоляторі.

Наразі провадження Уповноваженого у вищеперерахованих справах триває, здійснюються подальші заходи щодо поновлення порушених прав зазначених осіб.

Нетривалий досвід такого формату взаємодії з громадськістю підтверджує його ефективність, необхідність подальшого вдосконалення та розвитку у ході практичних заходів.