Законодавчі механізми доступу до публічної інформації і захисту персональних даних потребують змін, а їх практична реалізація ширшого залучення громадськості

02/10/2014 16:16

Представники Уповноваженого з прав людини Ірина Кушнір та Маркіян Бем взяли учать у міжнародній конференції «Інформаційне суспільство в Україні: виклики та реформи», присвяченій питанням здійснення реформ, зокрема, у сферах медіа, управління Інтернетом, доступу до публічної інформації та захисту персональних даних.

 

У ході міжнародної конференції Представник з питань доступу до публічної інформації Ірина Кушнір наголосила, зокрема, на необхідності створення незалежного позасудового механізму контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації. Такий механізм можливо створити шляхом надання Уповноваженому з прав людини повноважень звертатись до суду у разі, коли його вимоги щодо усунення порушення права на доступ до публічної інформації не виконуються розпорядником інформації.

Крім того, було наголошено на необхідності створення мережі незалежних моніторів, які б, функціонуючи за моделлю «Омбудсман +», забезпечили системний і постійний моніторинг дотримання права на доступ до публічної інформації.

Представник Уповноваженого з питань захисту персональних даних Маркіян Бем наголосив на необхідності внесення низки змін до Закону України «Про захист персональних даних». Концепцію таких змін вже розроблено Секретаріатом Уповноваженого з прав людини, і вона отримала схвальні відгуки з боку експертів Ради Європи.

Також було запропоновано систему заходів, метою яких є сприяння підготовці кваліфікованих спеціалістів у сфері захисту персональних даних, більш активного залучення громадськості до роботи у цій сфері, а також поширення знань щодо законодавства про захист персональних даних серед широкого загалу. Вказані заходи передбачають, серед іншого, розробку навчальної програми з питань захисту персональних даних, проведення серії навчальних заходів на цю тематику, а також проведення експертами та громадськими організаціями відповідного профілю за підтримки проекту РЄ в координації з Секретаріатом Уповноваженого з прав людини практичних досліджень на тему захисту персональних даних.