Валерія Лутковська: «Сподіваюсь, що Парламент почує і громадськість, і Омбудсмана, і голову профільного Комітету та розгляне проект Закону про захист прав переселенців»

10/10/2014 16:12

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час спільної з представником ініціативи «Євромайдан SOS» прес-конференції на тему: «Вимушені переселенці. За бортом», яка відбулась сьогодні у прес-центрі інформаційно-аналітичного агентства «Главком».

Валерія Лутковська повідомила, що у спільній заяві Омбудсмана і Голови парламентського комітету з прав людини Валерія Пацкана наголошується на необхідності якнайшвидшого розгляду та ухвалення проекту Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в якому міститься унормування стандартів надання допомоги цим особам і механізмів її надання.

Омбудсман зазначила, що наразі відбувається підготовка закону про державний бюджет на 2015 рік, у якому має бути враховано як на регіональному, так і на загальнодержавному рівнях забезпечення потреб вимушених переселенців, зокрема, створення додаткових робочих місць, надання житла, місць у школах, дитячих закладах тощо.

«Передбачити видатки для забезпечення прав вимушених переселенців неможливо без створення реєстру вимушених переселенців. Ми маємо знати точну кількість людей, які потребують допомоги, і яка саме допомога необхідна. У зв’язку з цим ми звернулися зі спільною заявою до Парламенту, щоб цьому питанню було приділено особливу увагу, а закон, який би врегульовував усі нагальні потреби вимушених переселенців, було прийнято», – зазначила Валерія Лутковська під час свого виступу.

Щодо офіційної статистики Уповноважений з прав людини зазначила, що за інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій, станом на сьогоднішній день вимушених переселенців нараховується 399 тис. 964 особи, додавши, що найбільше вражає динаміка збільшення кількості вимушених переселенців, яких лише за останню добу збільшилось на 10 тис. 400 осіб.

Детальніше про загальні норми законопроекту «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» розповіла Представник Уповноваженого Ірина Кушнір.

За її словами, законопроект умовно розподіляється на дві частини: перша – це положення, які стосуються порядку реалізації прав вимушених переселенців, а друга – це положення, які регулюють дії державних органів, покликані на соціальну адаптацію цих осіб у регіонах, до яких вони переїхали.

«Законопроектом врегульовується забезпечення всіх основних прав людини – право на працю, на житло, передбачається законодавча гарантія держави на розміщення і надання тимчасового житла, безоплатного харчування на певний період, окремо врегульовується питання поновлення виплати пенсій, соціальних послуг, реєстрація місця проживання. Також затверджуються документи, які має отримати ця особа. І головне питання, яке врегульовується законопроектом, –  це єдиний облік переміщених осіб, який допоможе державі визначити їх кількість, категорії і в яких регіонах вони перебувають, що стане основою для подальшого планування державою своїх дій – розробки цільових державних програм щодо підтримки, соціалізації та інтеграції цих осіб у нове суспільство», – зазначила Представник Уповноваженого Ірина Кушнір.

У свою чергу, представник ініціативи «Євромайдан SOS», голова правління ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Матвійчук повідомила про діяльність організації у зв’язку з окупацією АР Крим і проведенням АТО на сході України, зокрема документування порушень прав людини на цих територіях і військових злочинів.

«Багато проблем вимушених переселенців вирішуються силами волонтерських організацій, зокрема ініціативами «Євромайдан SOS», «Донбас SOS», «Крим SOS», «Станція Харків» і створеним за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні з ініціативи Омбудсмана спільно з громадськими ініціативами Ресурсним центром, який займається вирішенням проблемних питань громадян України, які проживають на тимчасово окупованих і небезпечних територіях, а також внутрішньо переміщених осіб. Проте громадськість не може вирішити ті питання, які покладені винятково на державу. Те, що проект вказаного закону не вноситься до порядку денного, демонструє байдужість народних обранців до долі більше 400 тисяч осіб, які були змушені залишити свої домівки», – повідомила Олександра Матвійчук, додавши, що ухвалення Закону одномоментно не вирішить всіх проблем переміщених осіб, але він містить ряд суттєвих положень, які зможуть допомогти їм у адаптації і реалізації своїх соціально-економічних, гуманітарних, політичних прав.

«Крим і Донбас – це, насамперед, не територія, а люди. Якщо ми хочемо повернути ці території, громадяни повинні зрозуміти, що держава про них піклується», – наголосила представник ініціативи «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук.