Валерія Лутковська: «Дітей-сиріт з Луганська нам вдалося повернути в Україну, вони в безпеці»

27/07/2014 11:45

Вчора, 26 липня, близько 20:00 до Секретаріату Уповноваженого з прав людини надійшов дзвінок від Директора Департаменту консульської служби МЗС України Андрія Сибіги з проханням долучитися до спільних дій щодо недопущення незаконного переміщення через кордон або, у разі такого, повернення 61 дитини віком до 3-х років з дитячого закладу м. Луганська, що на той час у супроводі головного лікаря та працівників закладу під збройним примусом з боку представників терористичної організації «ЛНР» рухаються до державного кордону з РФ.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська терміново по телефону зв’язалась із в.о. губернатора Луганської області. В результаті було визначено маршрут повернення дітей у разі їх незаконного переміщення через державний кордон. Маршрутом передбачалось повернення дітей через населений пункт Мілове Луганської області.

МЗС України прийняло рішення про невідкладний виїзд представника Генерального консульства України в Ростовській області до можливого пункту перетину кордону в м. Ізварино.

Одночасно Валерія Лутковська провела прямі телефонні переговори з правозахисниками в Російські Федерації та Уповноваженим з прав людини в Російській Федерації Еллою Памфіловою та отримала запевнення повного сприяння у справі щодо недопущення незаконного переміщення дітей, а у разі примусу з боку озброєних терористів щодо керівництва дитячого закладу до здійснення переміщення дітей – сприяти якнайшвидшому поверненню дітей до України.

На жаль, близько 22:00 надійшла неправдива інформація від Посольства РФ в Україні та від Російського Омбудсмана про те, що діти вже знаходяться в м. Донецьку Ростовської області. Про це МЗС також повідомило тимчасово виконуючого обов’язки Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, а маршрут слідування українського консула було терміново змінено, в результаті  чого консул попрямував до м. Донецька Ростовської області.

Внаслідок цієї дезінформації було втрачено дорогоцінний час, адже фактично діти перебували на кордоні вже на російській стороні. Виснажені та без можливості отримати необхідну допомогу.

Після дзвінка Валерії Лутковської до керівника дитячого закладу близько 23:00 було чітко з’ясовано, що діти перебувають поблизу пункту пропуску Ізварино, а російська сторона відмовляється від переговорів щодо подальшої долі дітей без участі українського консула.

Близько першої години ночі український консул прибув до Ізварино. Було досягнуто домовленості щодо пересування групи дітей по території РФ вздовж кордону до населеного пункту Чорткове для подальшого повернення в Україну в пункті пропуску біля селища Мілове.  

Сьогодні, близько 8 години ранку, діти перетнули український кордон. Їх зустріли працівники Міловської РДА Луганської області та оглянули лікарі. Стан дітей задовільний. Наразі діти розміщені в одному з дошкільних закладів для відпочинку. Вже найближчим часом буде вирішено питання щодо подальшого перебування дітей у відповідному дитячому закладі на безпечній території України.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська висловлює особисту вдячність представнику Генерального консульства України в Ростовській області, Директору Департаменту консульської служби МЗС України та особисто Міністру закордонних справ Павлу Клімкіну за успішне вирішення питання з захисту прав наших дітей.

В той же час варто нагадати, що Секретаріат Уповноваженого з прав людини вже понад три місяці вимагає від органів влади забезпечити повну евакуацію всіх дітей з небезпечних територій.

Минулого тижня Уповноважений звернулась до Генерального прокурора України з вимогою провести розслідування стосовно бездіяльності посадових осіб центральних та місцевих органів влади щодо їх бездіяльності по забезпеченню вивозу дітей із небезпечних територій. Також направлено вимогу Прем’єр-міністру України щодо проведення службових розслідувань відносно посадових осіб центральних та місцевих органів влади, відповідальних за захист прав дітей на небезпечних територіях.