Валерія Лутковська: «Наше завдання – допомогти суддям здійснювати об’єктивне і незалежне правосуддя в системі кримінальної юстиції»

29/10/2015 17:02

На цьому наголосила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час офіційної презентації результатів пілотного моніторингу «Застосування Кримінального процесуального кодексу суддями  м. Києва», здійсненого Секретаріатом Уповноваженого та ГО «Харківський інститут прикладних  гуманітарних досліджень». Моніторинг відбувся за підтримки проекту «Демократизація та права людини в Україні», що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», що впроваджується за фінансового сприяння Уряду Данії, та програми реформування кримінального судочинства та боротьби з корупцією в Україні Офісу з питань міжнародного розвитку, співробітництва та підготовки прокурорів Департаменту юстиції США завдяки фінансовій підтримці Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань Державного Департаменту.

Як зазначила Валерія Лутковська, результати цього моніторингу ляжуть в основу Спеціальної  доповіді Уповноваженого, яку буде направлено до Верховної Ради України для належного реагування на виявлені недоліки у функціонуванні кримінальної юстиції та внесення відповідних змін до чинного законодавства у цій сфері.

«Ми вважаємо, що проведений  моніторинг виявив низку системних проблем у застосуванні Кримінального процесуального кодексу України, що набув чинності у листопаді 2012 року. Зважаючи на те, що у нас досі не реформовані  прокуратура та правоохоронні органи, які пристосовують у своїй роботі минулу практику до нового КПК, не усвідомлюючи чи не розуміючи  його філософії, роль судів у  дотриманні прав людини в системі кримінальної юстиції важко переоцінити», – переконана  Валерія Лутковська.

Вона також зауважила, що хоча моніторинг  проводився лише у Києві, виявлені недоліки притаманні усій судовій системі України, тож  результати проведеного дослідження будуть розповсюджені в усіх регіонах країни.

 Наголосивши  на важливості цієї ініціативи, радник з питань демократичного врядування Програми розвитку ООН в Україні Маркус Бранд  підкреслив, що добрий КПК – це основа системи правосуддя  у будь-якій країні. Проте, які б не були добрі закони, головне те, як вони  впроваджуються у судовій практиці.

На переконання Маркуса Бранда, проведення таких моніторингів розширює можливості громадськості контролювати те, як працюють органи правосуддя,  а також формує систему громадських моніторів, що є невід’ємною складовою судової системи.

Він поінформував також про нову програму ПРООН в Україні, спрямовану на розвиток громадського контролю за правосуддям.

Маркус Бранд привітав  ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо внесення поправок до чинного законодавства у сфері кримінальної юстиції, а також щодо активізації здійснення правової освіти населення.

Заступник голови Офісу Ради Європи в Україні  Олена Литвиненко  повідомила, що новий КПК України  постійно перебуває у фокусі уваги Ради Європи. Значним було сприяння Ради Європи розробці та прийняття кодексу відповідно до  європейських стандартів. Утім, після набрання чинності КПК,  є вкрай важливим перевірити на практиці, наскільки досконалими є положення кодексу, зокрема у контексті захисту прав людини, наскільки  ефективним є впровадження його норм судами та іншими учасниками  кримінального процесу.

За її словами,  проведення згаданого моніторингу є дуже актуальним і потрібним для того, щоб виявити проблемні моменти та їх причини, надати відповідні рекомендації.

Після ознайомлення з матеріалами моніторингу та посилаючись на досвід роботи у США федеральним прокурором, радник з правових питань Департаменту юстиції США Джефрі Коул висловив свої пропозиції щодо питань, які вимагають негайного вирішення. На його переконання, це, насамперед, прозорість  і відкритість проведення судових засідань та доступ до суду.