Аксана Філіпішина: «Більшість жінок, які живуть з ВІЛ, зазнають множинної дискримінації, однак не знають своїх прав і способів їх захисту»

28/02/2018 16:12

Сьогодні, 28 лютого 2018 року, Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина взяла участь у роботі круглого столу «Об’єднання зусиль для визначення національних пріоритетів щодо подолання ВІЛ-інфекції /СНІДу: вирішення викликів жінок, які живуть з ВІЛ», метою якого, зокрема, є розробка ґендерно чутливих рекомендацій до Загальнодержавної цільової соціальної програми з протидії ВІЛ-інфекції /СНІДу на 2019-2023 роки. 

Звертаючись із вітальною промовою до учасників заходу, Аксана Філіпішина зазначили, що цей захід є авторитетною платформою для обговорення ключових проблем та потреб жінок, які живуть із ВІЛ, у доступі до медичної, соціальної допомоги та захисту своїх прав, зокрема через призму виконання пунктів 21 (d), 39 (a,c) Заключних зауважень 3 березня 2017 року, наданих Україні Комітетом ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок.

За словами Представника Уповноваженого, за останні кілька років до Офісу Омбудсмана не надходило звернень від жінок, які живуть з ВІЛ, щодо застосування до них дискримінації або вчинення щодо них домашнього насильства. Зокрема, це є свідченням того, що більшість жінок, які живуть з ВІЛ, не знають своїх прав і способів їх захисту, а також не знають, куди скаржитися на дії медичних працівників, надавачів соціальних послуг або роботодавців у разі порушення їх прав як жінки з ВІЛ. 

«Однак ми розуміємо, що жінки, які живуть з ВІЛ, у реальному житті стикаються із множинною дискримінацію через стать, а також свій ВІЛ-статус. Як наслідок, вони не можуть реалізувати своє право на материнство, право на усиновлення дитини, в тому числі із ВІЛ-статусом, а також скористатися допоміжними репродуктивними технологіями. У свою чергу, Уповноважений з прав людини зверталася до Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики щодо перегляду переліку осіб, які не можуть бути усиновлювачами дитини. Наразі це відображено в Урядовому плані заходів з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини», – зазначила Представник Уповноваженого.

Насамкінець Аксана Філіпішина наголосила, що впродовж наступних років моніторинг Уповноваженого з прав людини стану виконання Заключних зауважень Комітету ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок буде сфокусований на питаннях дотримання прав вразливих категорій жінок, зокрема тих, які живуть із ВІЛ. 

Круглий стіл є спільною ініціативою БО «Позитивні жінки» та ООН Жінки в Україні.