Результати моніторингового візиту до гауптвахти Харківського зонального відділу Військової служби правопорядку ЗСУ

28/12/2018 14:03

Моніторингова група у складі представника Уповноваженого Верховної Ради України с прав людини у східних областях Сергія Красноперова, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Андрія Бохвалова та громадського монітора Національного Превентивного Механізму Костянтина Ключарьова перевірила, як дотримуються права людини в установі відбування покарання та попереднього ув’язнення Міністерства оборони України – гауптвахті Харківського зонального відділу Військової служби правопорядку Збройних Сил України.

Монітори відзначили, що керівництво установи продемонструвало максимальну відкритість при проведенні огляду приміщень і наданні інформації, забезпечило можливість безперешкодно спілкуватися з утримуваними.

В установі відбування покарань військовослужбовцями створено необхідні побутові умови. Належним чином виконуються норми харчування. Камери частково відремонтовані та мають необхідні зручності, меблі та санвузол в задовільному стані, в кожній камері – умивальники з проточною гарячою і холодною водою. Утримувані забезпечені літературою, в тому числі релігійною, періодикою, радіоприймачами, настільними іграми та всім переліком предметів першого вжитку.

У кожній камері є в наявності пам’ятка про процесуальні права та обов’язки засуджених з телефонами Центру надання безоплатної правової допомоги, Головного Управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, але слід відзначити відсутність телефонів прокуратури та Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, громадських правозахисних організацій.

Особи, які перебувають під вартою, відзначили належні умови перебування на гауптвахті та добре ставлення з боку працівників Військової служби правопорядку ЗСУ.

Приміщення гауптвахти обладнано сучасним відеоспостереженням, але камери утримуваних відеоспостереженням не обладнані. Кабінети, камери та інші приміщення обладнані номерами та табличками з визначенням призначення.

У ході візиту було виявлено недоліки, які можна усунути в короткий період. Так, наприклад, санвузли не облаштовані відповідною перегородкою, що порушує право утримуваних на приватність. На порушення вимог статті 10 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських та таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, до посадових інструкцій працівників гауптвахти не внесений пункт про заборону катування.

За результатами візиту докладний звіт разом із рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків буде надіслано до Міністерства оборони України.