«Кількість звернень до Уповноваженого зі скаргами на порушення права на справедливий суд свідчить про системність цієї проблеми» - Людмила Денісова

27/03/2018 14:59

Про  це Уповноважений Верховної Ради України з прав людини заявила під час проведення «круглого столу» «Виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах «Юрій Миколайович Іванов проти України» та «Бурмин та інші проти України».

Як повідомила Людмила Денісова, у 2017 році до Уповноваженого звернулося 345 осіб щодо захисту їхнього права на належне виконання судових рішень, а з початку 2018 року надійшло вже 128 таких звернень.

Водночас, оскільки з часу прийняття  пілотного рішення у справі “Юрій Миколайович Іванов проти України” Україна не зробила нічого, щоб системно вирішити проблему невиконання рішень національних судів,  кількість подібних скарг до Європейського Суду продовжувала зростати,

12 жовтня 2017 р. Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила нове пілотне рішення у справі «Бурмич та інші проти України»про вилучення з реєстру 12 148 заяв та їх передачі Комітету Міністрів Ради Європи.  Більшість цих справ стосуються невиконання судових рішень по соціальних виплатах.

Слід зазначити, що Уряду України було визначено строк до 15 лютого 2018 року щоб надати Комітету Міністрів Ради Європи дорожню карту розв’язання проблеми невиконання рішень національних судів з чітким графіком.

«Проте в листі Міністерства юстиції України до Комітету Міністрів Ради Європи від 22 лютого 2018 року міститься прохання Уряду України щодо продовження терміну подання Комітетові Міністрів плану дій з конкретною дорожньою картою і чітким графіком запровадження ad hoc механізму поновлення прав заявників у справі «Бурмич та інші проти України». Це викликає занепокоєння». – зауважила Людмила Денісова.

Насамкінець, Уповноважений зазначила, що від належного виконання нашою державою пілотних рішень Європейського суду у справах «Юрій Миколайович Іванов проти України» і «Бурмич та інші проти України» залежить не лише забезпечення прав конкретних людей, а й міжнародний авторитет України.

Участь у «круглому столі»,  що проводився   Комітетом  Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, взяли участь  народні депутати України, представники Верховного Суду, Кабінету Міністрів України, міністерств, міжнародних інститутів та організацій, в тому числі Ради Європи, представники науково-експертних установ, громадськості.