Валерія Лутковська: «Через конфлікт на Сході України діти опинилися в надзвичайно небезпечних умовах життя»

27/03/2015 12:19

Про це заявила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час засідання Комісії  «Україна-НАТО» на рівні Комітету НАТО з питань партнерств та колективної безпеки, що відбулося у Брюсселі.

Виступаючи перед учасниками засідання з доповіддю «Захист прав дітей у зв’язку із збройним конфліктом на Сході України», Валерія Лутковська зазначила, що питання дотримання права на життя та здоров’я дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у державних установах Донецької та Луганської областей, протягом року перебували на постійному особистому контролі Уповноваженого.

Як повідомила Валерія Лутковська, на початку літа 2014 року безпосередньо в «гарячих точках» функціонувало понад 40 установ для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, людей з інвалідністю. Частина закладів продовжує працювати на неконтрольованій Україною території і до цього часу.

Заклади, що опинилися в зоні, підконтрольній незаконним збройним формуванням, не забезпечені постійним телефонним та електронним зв’язком, мають проблеми із постачанням медичних препаратів та засобів, а продукти харчування отримують через гуманітарну допомогу та від місцевих жителів.

«Наразі відсутня інформація про кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою чи піклуванням, у той час як за статистичними даними на початок 2014 року під опікою (піклуванням) у Донецькій області перебувало 7292 дитини, а в Луганській – 3233. Слід зазначити, що в результаті тривалих переговорів з лідерами так званої ДНР, які проводились із залученням громадськості, посадових осіб, а також завдяки особистому втручанню Уповноваженого з прав людини із зони АТО вдалося вивезти до безпечних регіонів України дітей із Амвросіївської, Мар’їнської та Донецької шкіл-інтернатів, які протягом тривалого часу утримувались представниками так званої ДНР.

Крім того, було вивезено 33 дитини віком до трьох років із Краматорського дитячого будинку «Антошка», більше 80 дітей із Донецького міського та обласного будинків дитини, 52 дитини Макіївського дитячого будинку, 19 дітей міського Торезького дитячого будинку», – зазначила Валерія Лутковська.

Вона повідомила також про те, що інформація щодо фактів незаконного переміщення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, представниками незаконних збройних формувань, які діють на території Донецької та Луганської областей, була направлена Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини до Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у зв’язку з підготовкою заяви до Європейського суду з прав людини «Україна проти Росії».