Жанна Лук’яненко: «При формуванні місцевих бюджетів на 2015 рік не було враховано збільшення мешканців населених пунктів за рахунок внутрішньо переміщених осіб»

27/03/2015 14:55

Це відзначила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб після завершення робочої поїздки до Дніпропетровської та Запорізької областей.

На її переконання, це призводить до відсутності видатків на задоволення потреб переселенців на охорону здоров’я, дошкільну та середню освіту, для осіб з інвалідністю на реабілітацію та соціальні послуги. Наприклад, у Бердянську близько 700 внутрішньо переміщених дітей, які навчаються у школах міста, що по навантаженню можна порівняти зі ще однією типовою загальноосвітньою школою міста.

Під час поїздки було проведено низку попередньо анонсованих зустрічей з керівництвом органів соціального захисту обласних, районних державних адміністрацій, міських рад.

За результатами проведених зустрічей виявлено різну адміністративну практику, зокрема щодо взяття на облік неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, переміщення яких відбулось без супроводу законних представників. Наприклад, практика взяття таких неповнолітніх осіб на облік у Запорізькій області відсутня, у зв’язку з чим маленькі громадяни України залишаються без відповідного соціального захисту держави. Вирішення цього питання буде серед пріоритетів у найближчий час для Представника Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб.

У зв’язку з процесом внутрішнього переселення великої кількості осіб, навантаження на відвідані в ході поїздки органи, які займаються питаннями соціального захисту, збільшилося на 20-30%. Водночас матеріально-технічне та кадрове забезпечення залишилося на попередньому рівні, а деякі статті видатків на забезпечення діяльності органу взагалі зменшено. Відмічається катастрофічна нестача паперу, канцелярського приладдя, офісної техніки. Все це негативно впливає на якість та швидкість надання послуг населенню, включаючи внутрішньо переміщених осіб.

Не зважаючи на означені проблеми, не можна не відмітити добросовісність та щире бажання (у нелегких умовах відсутності належного фінансування) більшості працівників соціальної сфери допомогти внутрішньо переміщеним особам в реалізації їхніх прав.

Представник Уповноваженого відвідала також туристичний комплекс «Парус» у м. Бердянську, де розміщені внутрішньо переміщені особи. Під час спілкування люди основною потребою визначають надання їм можливості заробляти на життя. Наразі основним джерелом доходів для тих, хто не отримує соціальних виплат, є лише адресна допомога на покриття витрат на проживання, передбачена постановою Кабінету Міністрів України. Переселенці здебільшого напряму залежать від гуманітарної допомоги. Місцеві органи влади, в свою чергу, можуть запропонувати одиничні робочі місця та невеликі обсяги оплачуваних громадських робіт. Відтак, питання працевлаштування є одним із найголовніших завдань держави щодо внутрішньо переміщених осіб.