Відкрите звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до Генерального прокурора України та Міністра внутрішніх справ України

27/02/2015 09:25

 

 
Шановний Вікторе Миколайовичу!

26 лютого 2015 року близько 21 години біля приміщення Національного банку України відбулось силове припинення мирної акції протесту, під час якого дії правоохоронців мало чим відрізнялись від подій, які вся країна спостерігала в ніч на 30 листопада 2013 року. Особливо цинічним є те, що все це відбувалось у декількох метрах від Майдану.

Порівнюючи ці події, можу зазначити, що знову відбулось грубе втручання в право на свободу мирного зібрання всупереч Конституції України та Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, знову було застосовано силу по відношенню до мітингувальників, правоохоронці знову були без розпізнавальних знаків, про необхідність яких неодноразово наголошували правозахисники після 30 листопада 2013 року.

Без сумніву, слід відмітити швидку реакцію Міністра внутрішніх справ А.Б. Авакова, проте анонсована службова перевірка жодним чином не повинна підмінити собою неупереджене та ефективне розслідування в межах кримінального провадження.

У зв’язку з цим прошу забезпечити проведення об’єктивного та неупередженого розслідування за вказаним фактом, поінформувавши Уповноваженого з прав людини та громадськість про його результати.

 

Шановний Арсене Борисовичу!

Вказані події є свідченням того, що, на жаль, протягом року проанонсована Вами реформа правоохоронних органів так і не відбулась. Дії правоохоронців є зайвим доказом того, що реформа має бути швидкою, дієвою та такою, що ґрунтується на європейських стандартах правоохоронної діяльності, які, в першу чергу, базуються на принципі поваги до прав та свобод людини.

У зв’язку з цим в черговий раз наголошую на необхідності, щонайменше, введення системи ідентифікації правоохоронців, а також приведення відомчих інструкцій у відповідність до принципів застосування сили співробітниками правоохоронних органів, прийнятих Восьмим Конгресом ООН.