Валерія Лутковська відвідала Сімферопольський СІЗО

27/12/2016 16:30

Вчора, 26 грудня 2016 року, відбувся двоетапний спільний візит Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської та Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової: спочатку до Сімферопольського СІЗО, потім – до Миколаївського СІЗО.

Вказаному візиту передували 3 місяці перемовин і узгодження щодо його організації. При цьому,  український Омбудсман висловила бажання зустрітися з 42 особами – політичними в’язнями, а також з тими засудженими, хто висловив бажання бути переміщеним для подальшого відбування покарання на материкову частину України. В результаті  Валерія Лутковська змогла поспілкуватися з трьома особами – Ахтемом Чийгозом, Алі Асановим та Мустафою Дегерменджи.

«Головна проблема – це політичне переслідування, яке не має нічого спільного з правом. Під час візиту ми виявили деякі порушення і отримали запевнення, що їх буде усунуто. Але найголовніше – це підтримка, яку відчули наші громадяни в окупованому Криму, ми запевнили їх у тому, що дбатимемо і не залишимо їх», – повідомила Валерія Лутковська.

За її словами, під час зустрічі з політв’язнями обговорювалися питання переслідування і тиску на представників кримськотатарського народу, застосування непропорційної жорсткості з боку силових відомств під час проведення обшуків, затримань, проблеми діяльності судової системи в Криму, питання автоматичного набуття громадянства РФ та інші.

Після цієї зустрічі омбудсмани України і РФ вирушили до Миколаєва, де Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова мала можливість відвідати двох громадян України, які були затримані на адмінкордоні з АР Крим після того, як перейшли служити російській армії. Йдеться про Максима Одинцова і Олександра Баранова, яких звинувачують у дезертирстві і державній зраді.

«Вони у цілком задовільному стані, обидва виглядають добре, охайно одягнені, немає відчуття розгубленості, задоволені умовами і порядком утримання, але найбільше їх, звичайно, хвилює пред’явлене обвинувачення, яке вони вважають незаконним, необґрунтованим і несправедливим", – зазначила Тетяна Москалькова, зазначивши, що має намір звернутися до Валерії Лутковської з проханням про  забезпечення лікування Максима Одинцова, якому незадовго до затримання була зроблена операція на плечовому суглобі.

Крім того, під час зустрічі Валерія Лутковська висловила бажання  зустрітися з громадянами України, які перебувають у місцях несвободи в Москві, зокрема, і з Євгеном Пановим, Романом Сущенком та іншими. Втім, з огляду на особливості російського законодавства здійснити такі візити до осіб, які перебувають під слідством, досить непросто, адже можливість організації таких візитів виходить за межі прямої компетенції російського Омбудсмана та потребує отримання дозволу судової інстанції. Однак Тетяна Москалькова пообіцяла докласти всіх можливих зусиль для реалізації прохань українського Омбудсмана.

«Оскільки вже встановлено певну довіру, ми можемо просуватися далі. Маю на увазі, що Тетяна Москалькова зможе приїжджати провідувати російських громадян, а ми у відповідь сподіваємося здійснювати візити до наших громадян, наприклад у Москві», – зазначила Валерія Лутковська.

Таким чином, буде проводитись моніторинг умов тримання під вартою громадян України на території Російської Федерації та громадян РФ на території України. Це є цілком ефективний і важливий спосіб моніторингу дотримання прав громадян, особливо в умовах, що склалися на сьогоднішній день. Як прокоментувала Тетяна Москалькова, уповноважені з прав людини «повинні працювати як лікарі, без кордонів».

Також найближчими тижнями Валерією Лутковською заплановано відвідати засуджених українських громадян, які утримуються у виправних колоніях в Сімферополі.

Триватимуть переговори і подальша співпраця омбудсманів України і РФ щодо переміщення засуджених українців з пенітенціарних установ АР Крим на материкову частину України, наразі це 17 осіб. Як відомо, за наявності цілковитої готовності Омбудсмана України здійснити вказане переміщення, залишаються невизначеними правові механізми для проведення цієї процедури з російської сторони. Однак, за словами російського Омбудсмана, зрушення є, «проведена певна робота, зібрані необхідні документи».