Омбудсман відвідала місця компактного проживання вимушених переселенців у Святогорську та Харкові

11/07/2014 15:30

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська разом із Головою Комітету ВРУ з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерієм Пацканом та представниками громадської організації «Харківський інститут соціальних досліджень» відвідали місця компактного поселення вимушених переселенців з метою здійснити моніторинг умов проживання тих дітей, які були відселені з зони конфлікту до місць із безпечними умовами проживання.

Зокрема, було відвідано дитячий оздоровчий табір «Смарагдове місто», дитячий табір Всеукраїнської організації інвалідів «Голубок» у місті Святогорськ Донецької області та оздоровчий табір «Ромашка» у Харківській області.

Так, у дитячому таборі «Голубок» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів» перебуває 261 дитина, з яких 75 – із зони АТО. Табір отримує державне фінансування і займається оздоровленням дітей з інтернатних установ Донецької області, але у зв'язку з ситуацією в регіоні безкоштовно прийняв на оздоровлення дітей із сімей, що проживають в зоні АТО.

Монітори відзначили, що табір має повний і різноманітний запас продуктів, забезпечений мінімумом необхідних речей, але у зв’язку з великою кількістю дітей і зважаючи на те, що діти можуть лишитися у таборі до 1 вересня, є потреба в ліках, м’ячах, іграшках, розвиваючих іграх тощо. Також є потреба в волонтерах задля організації вільного часу дітей. 

Відвідавши Святогорський дитячий оздоровчий табір «Смарагдове місто», обладнаний для цілорічного оздоровлення дітей з інтернатних закладів Донецької області, монітори поспілкувались з дітьми та персоналом. Під час бесід з’ясувалось, що діти отримують все необхідне для оздоровлення, але існують проблеми з оплатою постачань продуктів харчування і оплати праці персоналу у зв’язку з перебоями в роботі Державного казначейства в Донецькій області. На момент моніторингу в таборі перебувало 385 дітей, із них 38 – із зони проведення АТО. 

Важливо відзначити, що обидва табори отримують державне фінансування в повному обсязі.

У Харківській області Уповноважений Валерія Лутковська разом з моніторами відвідала табір «Ромашка», у якому перебувають 230 вимушених переселенців із зони АТО, з них близько 50 – діти. Варто відзначити, що табір перебуває у приватній власності і не отримує фінансування від держави. Забезпечення продуктами, засобами гігієни проводиться винятково за рахунок зусиль волонтерів та небайдужих харків’ян.

Діти і їх батьки розміщуються одно- і двоповерхових корпусах, більшість із яких потребує ремонту. Туалети і душові частково організовані на вулиці. Міні-пральня також розташована під навісом на вулиці. Головне питання з переміщеними дітьми і батьками – це їхнє розміщення в холодну пору року, оскільки табір не має системи опалювання.

У відвідані табори монітори передали гуманітарну допомогу, зібрану силами працівників Секретаріату Уповноваженого з прав людини, Голови ВРУ з питань прав людини, представниками Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та іншими волонтерськими організаціями. У табори були передані найбільш необхідні речі, іграшки, а також дитячі ліки – сиропи (від кашлю, температури).