Валерія Лутковська звернулась до Київського міського голови щодо епідеміологічної загрози

19/06/2014 12:01

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулась із відкритим зверненням до Київського міського голови Віталія Кличка та депутатів Київської міської ради щодо грубого порушення права громадян України на гідне поховання. Такі порушення були виявлені працівниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини за результатами моніторингового відвідування моргів Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, яке відбулося 17 червня 2014 року.

У зверненні Уповноваженого з прав людини йдеться про те, що у місті Києві існують два морги Київського міського бюро судово-медичної експертизи, у діяльності яких постійно існує потреба поховання померлих, які визнані невідомими, а також тих, хто не має родичів або ж від поховання яких родичі за різних причин відмовились.

Валерія Лутковська у своєму зверненні зазначає про те, що вказана категорія померлих підлягає похованню за державний кошт спеціалізованими установами СКП «Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування» та «Ритуальна служба спеціалізоване комунальне підприємство «Київський крематорій» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.02.92 № 120-р, «Положення про порядок виявлення, обліку та поховання померлих одиноких громадян на Україні», затвердженого наказом Голови Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 11.05.92 № 32, розпорядження КМДА від 11.07.01 №1445 «Про відшкодування витрат на поховання одиноких, невідомих громадян та осіб без певного місця проживання, імена яких встановлено».

Наразі склалася така ситуація, що за відсутності фінансування вищеназвані комунальні підприємства відмовляються виконувати покладені функції. Це, у свою чергу, призвело до того, що станом на 17 червня у зазначених моргах накопичилося 115 тіл померлих, які підлягають похованню за державний кошт. При цьому, останнє поховання було здійснено 29 квітня 2014 року, коли було поховано 17 тіл.

Зазначаючи про результати моніторингового візиту, Валерія Лутковська повідомила, що у морзі №2 (вул. Петра Запорожця, 26) знаходиться 53 тіла, які вже підлягають терміновому похованню, і це не враховуючи тіл, які надійшли протягом останніх діб, адже в морзі знаходяться тіла деяких померлих з зими цього року. Особливу занепокоєність викликає і той факт, що за наявності у зазначеній установі холодильника, розрахованого на зберігання 14 небіжчиків, він вимкнений, адже через тепло, що виділяється внаслідок знаходження там такої кількості тіл, холодильна камера нездатна понизити температуру нижче 30 градусів, через що виникає загроза її виходу з робочого стану.

«Стан у моргах на сьогодні створює епідеміологічну загрозу для міста і для їх працівників безпосередньо. До речі, протягом останнього часу двоє працівників моргів захворіли на туберкульоз», – зазначає у своєму зверненні Валерія Лутковська, додаючи, що через стан, що склався, морг № 2 з 19 червня припинив свою діяльність, а в разі несвоєчасного вирішення порушеного питання, ті ж наслідки через декілька днів чекають і морг №1 (вул. Оранжерейна, 9).

Інший привід для занепокоєння викликає ще й те, що підприємство ритуальна служба СКП «Київський крематорій» офіційно відмовилося від подальшого виконання договору про прийом, кремацію та поховання зазначеної категорії громадян через відсутність фінансування.

«Протягом кількох днів столиця України, м. Київ, залишиться без судово-медичних моргів. Також хочу зазначити, що відповідно до їхнього статуту патологоанатомічним моргам заборонено прийом трупів, що померли поза межами лікарні», – зазначила Омбудсман України.

Зважаючи на викладені факти, Валерія Лутковська звернулась до міського голови Віталія Кличка та депутатів Київської міської ради із проханням вжити невідкладні заходи для вирішення проблеми та внести відповідні зміни у бюджет міста Києва.