Тетяна Колотілова: «Громадяни, які захищають нашу державу, повинні нарешті відчути захист та піклування з боку держави»

26/06/2014 11:46

Про це заявила Представник Уповноваженого з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав під час  засідання круглого столу «Проблемні питання дотримання соціально-економічних прав військовослужбовців і працівників правоохоронних органів, які беруть участь у антитерористичній операції», який відбувся з ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 25 червня у Секретаріаті Омбудсмана.

Представники міністерств, відомств та громадських організацій зібрались, щоб проаналізувати стан реалізації соціально-економічних прав військовослужбовців, резервістів, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ та визначити  необхідні ефективні заходи.

Звернення матерів, дружин військовослужбовців, громадських активістів до Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської свідчать про кричущі порушення прав учасників антитерористичної операції, в першу чергу, права на життя, здоров’я, належний рівень матеріального забезпечення.

Представник Уповноваженого Тетяна Колотілова озвучила присутнім надзвичайну стурбованість Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської (ця позиція була підтримана і представниками громадських організацій) щодо відсутності інформування громадян з боку державних інституцій про соціально-економічні  права військовослужбовців.

Під час круглого столу  були обговорені  питання  реалізації прав осіб, призваних на військову службу під час мобілізації, на збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на підприємстві, інші соціальні виплати, прав, пов’язаних зі сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, пільговим оподаткуванням тощо.

Особливу увагу присутні приділили проблемам медичного обстеження, надання психологічної допомоги, встановлення причинного зв’язку смерті, інвалідності та статусу військовослужбовцям і членам їхніх сімей відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Під час обговорення стану реалізації прав на належні умови служби, всебічне забезпечення діяльності військовослужбовців в районах дислокації військ і зоні антитерористичної операції Представник Уповноваженого з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав  Тетяна Колотілова наголосила:  «У ці буремні часи кожен з присутніх на своєму робочому місці має робити все можливе та неможливе, щоб  військовослужбовці,  резервісти та склад органів внутрішніх справ, які захищають нашу державність, відчували захист та піклування не тільки від рідних та волонтерів, а й з боку держави. Відсутність скарг від військовослужбовців, швидше,  свідчить про патріотичний настрій, аніж про те, що ми зробили все можливе задля забезпечення їх прав та прав їхніх родин».

Закриваючи роботу заходу, Представник Уповноваженого Тетяна Колотілова підкреслила, що проведення круглого столу відбулось дуже вчасно.

«Саме зараз вже виникають питання, які потребують однакового застосування будь-яких нормативно-правових актів, які врегульовують питання дотримання соціально-економічних прав військовослужбовців і працівників правоохоронних органів, які беруть участь у антитерористичній операції. Це стосується визначення статусу учасників бойових дій, виплати грошового забезпечення учасників АТО, визначення статусу та виплати компенсації членам сімей загиблих під час здійснення АТО», – зазначила Тетяна Колотілова.

 У роботі круглого столу взяли участь представники Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, Адміністрації Президента України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного командування Національної гвардії України, Служби безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Спілки офіцерів України, Організації  солдатських матерів України, Всеукраїнського союзу громадських об’єднань учасників бойових дій, ветеранів військової служби та правоохоронних органів «Всеукраїнський Союз», Міністерства охорони здоров’я України та інші представники державних органів та громадських організацій.