Зроблено суттєвий крок до підвищення гарантій захисту прав підсудних (засуджених) осіб під час їх перебування у судах

04/06/2014 16:30

Умови тримання в камерах (кімнатах) для підсудних у місцевих та апеляційних судах тривалий час залишалися поза увагою громадськості. І лише після надання  у 2012 році Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини функцій національного превентивного механізму широкі верстви населення дізналися, в яких умовах перебувають підсудні, доставлені до суду для участі у судових засіданнях.

За результатами проведеного моніторингу умов тримання в камерах (кімнатах) для підсудних (засуджених) судів загальної юрисдикції Омбудсман у своєму поданні звернув увагу керівництва Державної судової адміністрації України на незадовільний стан захисту прав і свобод цієї категорії громадян та необхідність вжиття невідкладних заходів з виправлення ситуації, що склалася.

Керівництво ДСА належним чином відреагувало на зауваження Уповноваженого й звернулося з відповідним запитом до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з проханням щодо внесення необхідних змін до державних будівельних норм, які визначають стандарти облаштування будинків (приміщень) судів.

У рамках цієї роботи 30 червня в офісі Омбудсмана відбулася робоча зустріч фахівців Державної судової адміністрації України, Генеральної прокуратури України, науково-проектних організацій Мінрегіонбуду та МВС України.

Учасники зустрічі обговорили зміни, які необхідно внести до діючих у державі будівельних норм у частині, що стосується стандартів облаштування приміщень для підсудних (засуджених) в судах загальної юрисдикції.

Зокрема, вони дійшли згоди щодо необхідності невідкладного внесення до згаданих норм доповнень, що стосуються: визначення норми площі приміщення у розмірі 4м2 на одну особу; заборони обладнання приміщень для підсудних (засуджених) на підвальному та напівпідвальному рівнях; обов’язкового облаштування в них примусової механічної вентиляції, а також облаштування окремих кімнат для спілкування підсудних (засуджених) з адвокатами  та для ознайомлення з матеріалами справ.

На одностайну думку представників відомств, які брали участь у нараді, реалізація зазначених нововведень буде значним конкретним кроком у посиленні захисту підсудних (засуджених) від жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність людини, поводження та наблизить суспільні відносини у цій сфері до міжнародних стандартів і практик.