Секретаріат Уповноваженого з прав людини продовжує моніторинг дотримання прав внутрішніх переселенців

23/06/2014 14:10

Завершився триденний візит (18 по 20 червня 2014 року) до Одеської області Представника Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксани Філіпішиної, під час якого був здійснений моніторинг діяльності органів влади щодо забезпечення оздоровлення та відпочинку  дітей, а також надання підтримки особам, що були вимушені переселитися із АР Крим, м. Севастополя, а також Донецької і Луганської областей.

Зокрема, 20 червня 2014 року Аксана Філіпішина зустрілася з сім’ями військовослужбовців, що вимушені були переселитися із тимчасово окупованої території АР Крим і м. Севастополя та розміщені в санаторії Куяльник в Одеській області. Так, проведеним моніторингом встановлено, що для переселених військовослужбовців та членів їхніх сімей найактуальнішим залишається питання надання службового житла або отримання грошової компенсації за його найм.

Крім того,  відсутність мічманів та військовослужбовців-контрактників не офіцерського складу у переліку осіб, що мають право на отримання компенсації за найм житла, ставить їх у нерівні умови з офіцерами щодо вирішення своїх житлових проблем.

Сім’ї військовослужбовців повітряних сил, які тимчасово виїхали з Криму, не можуть отримати довідки про перебування на квартирній черзі через відсутність їх у відповідних списках КЕЧ гарнізону.

Актуальними також є питання влаштування дітей у дошкільні навчальні заклади та працевлаштування жінок.

Також в рамках триденного візиту Представника Уповноваженого відбулася зустріч із сім’ями українців, які приїхали в Одеську область із міст Слов’янська та Краматорська Донецької області, під час якої Представником Уповноваженого з прав людини була виявлена низка питань, які потребують вирішення як на рівні області, так і на рівні урядових рішень.

Відповідаючи на питання журналістів щодо основних проблем, з якими стикаються вимушені переселенці, Представник Уповноваженого Аксана Філіпішина зазначила, що основними проблемами, які озвучили особи, які тимчасово переселилися з Донецької області, є відсутність інформації про можливість подальшого переміщення в інші регіони України для працевлаштування і отримання житла; неотримання з 20-го травня заробітних плат, державних допомог, пенсій, стипендій тощо. Особливо непокоять переселенців питання про необхідність встановлення кредитних канікул для тих, хто оформив кредити до початку АТО, встановлення податкових канікул для приватних підприємців, які вимушені були покинути свої домівки і тимчасово призупинити діяльність. Студенти, які не встигли здати літню сесію, потребують переведення у навчальні заклади за місцем перебування і перенесення строку сесії. Особи, які продовжують перебувати в трудових відносинах з підприємствами, що розташовані у зоні АТО, позбавлені можливості стати на облік у службі зайнятості або працевлаштуватися.

Ці та багато інших питань, які поставили громадяни під час зустрічей, були озвучені Аксаною  Філіпішиною і обговорені під час круглого столу на тему: «Внутрішні переселенці: необхідна підтримка та пошук довготермінових рішень», який відбувся 20 червня  у приміщенні Одеської обласної державної адміністрації за участю народних депутатів України  Валерія Пацкана, Віктора Чумака, Богдана Бенюка, регіонального представника УВКБ ООН у справах біженців у Білорусі, Молдові та Україні  Олдріх Андрисек, керівництва області та громадських організацій.

«Сьогодні проблема внутрішньо переміщених осіб – це одна з найболючіших і найактуальніших проблем, яка потребує максимуму зусиль з боку держави для негайного її вирішення. Звичайно, завдяки роботі громадських активістів та органів місцевого самоврядування вже почали з’являтися хороші практики налагодження механізмів підтримки вимушених переселенців. Але цього недостатньо для належного забезпечення соціальних, економічних, гуманітарних та інших прав для цієї надзвичайно вразливої категорії громадян. Для вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб вкрай необхідні добре скоординовані, рішучі дії органів державної влади на всіх рівнях, органів місцевого самоврядування, кожної їх посадової та службової особи», – зазначила Аксана Філіпішина під час свого виступу.