За активного сприяння Омбудсмана частину вихованців дитячих інтернатних закладів Донецької області вивезено із зони конфлікту

24/07/2014 11:15

На особливому контролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини перебуває питання стану дотримання права на життя та здоров’я дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у державних установах Донецької та Луганської областей.

Моніторинг Секретаріату Уповноваженого засвідчив, що станом на 21 липня 2014 року на території АТО в Донецькій та Луганській областях перебувало 611 вихованців закладів для дітей-сиріт.

Переважна більшість дітей не була вивезена із зони збройного конфлікту через заборону з боку так званих «ДНР» та «ЛНР». Як повідомлялося, керівники Донецького, Мар’їнського та Амвросіївського інтернатів Донецької області ще 25 червня 2014 року отримали розпорядження від так званої «ДНР», яким забороняється вивезення дітей-сиріт за межі області, крім Російської Федерації. Через тиск на керівників інтернатних закладів була та залишається загроза вивезення дітей до Росії.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська 14 липня 2014 рокузвернулась до керівника Прикордонної служби ФСБ Росії, генерал-полковника Володимира Кулішова щодо можливого порушення прав українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Валерія Лутковська наполягала вжити рішучих заходів для недопущення перетину українськими дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, Мар’їнського та Донецького інтернатів кордону з Російською Федерацією.

«Враховуючи той факт, що Росія і Україна є сторонами Конвенції ООН про права дитини, нагадую, що відповідно до статті 11 зазначеної Конвенції держави-сторони вживають заходів до боротьби з незаконним переміщенням і неповерненням дітей із-за кордону. У разі перетину цими дітьми кордону Російської Федерації це буде розцінено як кіднепінг, що зумовить звернення у відповідні міжнародні організації з метою повернення українських дітей», – йдеться у листі Уповноваженого з прав людини Валерії Лутковської.

В результаті тривалих переговорів з лідерами так званої «ДНР», які проводились із залученням громадськості, посадових осіб, а також  Уповноваженим з прав людини в ніч з 21 на 22 липня вдалося вивезти з зони АТО 36 дітей з Мар’їнської школи-інтернату №3, які протягом двох тижнів утримувались разом з дітьми з школи-інтернату № 1 м. Донецька, до Святогірська в оздоровчий табір «Голубок». Крім того, 58 дітей із школи-інтернату № 1 м. Донецька та Торезького міського дитячого будинку вивезено за межі Донецької області для подальшого оздоровлення в закладах Запорізької області. 

Наразі досі в небезпеці залишаються 482 дитини-вихованці інтернатних закладів Донецької та  Луганської областей, в тому числі: в містах Макіївці, Шахтарську, Донецьку, Краснодоні, Ровеньках.

Нагадаємо, Валерія Лутковська разом із Головою Комітету ВРУ з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерієм Пацканом та представниками громадської організації «Харківський інститут соціальних досліджень»  відвідала місця компактного проживання вимушених переселенців у Святогорську та Харкові з метою здійснити моніторинг умов проживання тих дітей, які були відселені з зони конфлікту до місць із безпечними умовами проживання.