Виконання положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» забезпечить належну реалізацію права на свободу думки і слова

23/07/2014 16:30

На цьому наголосила Уповноважений з прав людини, відкриваючи круглий стіл «Парламентський контроль за додержанням права на доступ до публічної інформації: роль та повноваження Омбудсмана України». Крім цього, за словами Валерії Лутковської, неухильне дотримання положень цього закону забезпечить ефективну боротьбу з корупцією та належну реалізацію права громадян брати участь в управлінні державними справами.

Представник Уповноваженого Ірина Кушнір відзначила, що для ефективного парламентського контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації з боку Уповноваженого необхідно законодавчо надати Омбудсману право звертатися до суду із заявою про порушення розпорядником інформації права на доступ до публічної інформації. При цьому, найбільшим викликом сфери доступу до публічної інформації є зміна філософії чиновника: бажання закрити якомога більше інформації необхідно змінити на розуміння того, що відкриття інформації – одна із підвалин демократичного суспільства. Фактично Закон України «Про доступ до публічної інформації» поставив чиновників перед вибором: або відкриття інформації в порядку, передбаченому законом, або звільнення з посади.

Міжнародні експерти також акцентували увагу на недосконалості позасудового механізму захисту права на доступ до публічної інформації в Україні. Вони наголошували на тому, що такий захист має здійснювати орган влади, який би мав повноваження надавати рекомендації та роз’яснення практики застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також повноваження звертатися до суду із заявою про притягнення до відповідальності посадових осіб за порушення законодавства у цій сфері.

За результатами обговорення учасники круглого столу дійшли висновку щодо необхідності розширення повноважень Уповноваженого у сфері парламентського контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації. З цією метою в Секретаріаті Уповноваженого планується створення робочої групи для розроблення відповідного законопроекту.