Валерія Лутковська запропонувала розширити механізми співпраці між Уповноваженим та профільним комітетом у сфері моніторингу стану дотримання прав і свобод людини в місцях несвободи

12/03/2014 17:15

Під час сьогоднішнього засідання Голова Парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан наголосив на необхідності посилення контролю за дотриманням прав людини і збільшенням у зв’язку з цим повноважень членів Комітету.

У цьому контексті Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська запропонувала розширити механізми співпраці між Уповноваженим та Комітетом у сфері моніторингу стану дотримання прав і свобод людини в місцях несвободи.

Першим питанням порядку денного засідання Комітету був розгляд Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо порушень прав і свобод людини під час подій, які відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. У Доповіді проаналізовано та зібрано в хронологічному порядку матеріал, отриманий та напрацьований Уповноваженим в рамках відкритого 30 листопада 2013 року провадження, а також надано рекомендації щодо напрацювання таких норм і правил, які б унеможливлювали повторення таких порушень у майбутньому. Комітет ухвалив рішення найближчим часом опрацювати представлену Доповідь та надати свої пропозиції.

Член Парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Богдан Бенюк, виступаючи під час обговорення Спеціальної доповіді, подякував Валерії Лутковській та Секретаріату Уповноваженого за пророблену ґрунтовну роботу. На його переконання, Спеціальна доповідь Уповноваженого допоможе Генеральній прокуратурі у розслідуваннях порушень під час протестних акцій в Україні. Він також звернув увагу на те, що матеріали, представлені у Спеціальній доповіді, свідчать про незалежність та об’єктивність Уповноваженого і закликав продовжувати обраний курс.

На засіданні Комітету було вирішено посилити контроль за дотриманням прав людини у діяльності Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ та інших органів влади. У зв’язку з цим члени Комітету дійшли висновку щодо необхідності присутності на його засіданнях перших осіб профільних міністерств та відомств.

Наступним питанням було розглянуто проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку тримання взятих під варту осіб і відбування покарання засуджених», розроблений Секретаріатом Уповноваженого з прав людини. Протягом 2012-2013 років за результатами реалізації національного превентивного механізму Секретаріатом Уповноваженого були напрацьовані пропозиції щодо приведення національного законодавства у відповідність до кращих національних та міжнародних стандартів поводження з в’язнями.

Нагадаємо, Секретаріатом Уповноваженого було підготовлено пропозиції щодо внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України та Закону України «Про попереднє ув’язнення», які, на думку Уповноваженого, дозволять значно підвищити гарантії захисту прав та свобод людини у місцях попереднього ув’язнення та позбавлення волі.

Цей законопроект попередньо було винесено на широке громадське обговорення з метою врахування думки експертів громадянського суспільства, науковців та практичних працівників у сфері діяльності пенітенціарних установ.

Розглянувши пропозиції Уповноваженого, було вирішено до п’ятниці, 14 березня, їх опрацювати, і в разі необхідності внести в документ технічні правки. У п’ятницю також планується подати до Верховної Ради зазначений законопроект за підписами членів комітету. Така співпраця є яскравим прикладом реалізації напрацьованих рекомендацій в рамках парламентського контролю щодо дотримання прав людини Омбудсманом. Уповноважений з прав людини не наділений законодавчою ініціативою, проте завдяки тісній співпраці з профільним комітетом має змогу спільно з народними депутатами готувати законодавчі пропозиції щодо покращення стану дотримання прав громадян.