Представник Омбудсмана: «Для вирішення проблем вимушених переселенців кожному держслужбовцю треба працювати в інтересах людини зараз, а не чекати вказівок згори, допомоги волонтерів або створення координаційних центрів»

19/06/2014 16:12

На цьому наголосила Представник Уповноваженого Ірина Кушнір під час круглого столу «Держава і переселенці: взаємодія громадськості із державними органами влади», який відбувся сьогодні, 19 червня 2014 року, у Секретаріаті Уповноваженого з прав людини на пропозицію Громадської ініціативи «Восток СОС» за підтримки Омбудсмана.

Представники Громадської ініціативи «Восток СОС» поділились із присутніми загальною ситуацією в регіоні та розповіли про проблеми, з якими стикаються вимушені переселенці, які залишили свої домівки у зоні конфлікту та військових дій задля забезпечення безпеки життя та здоров’я. За неофіційними даними, з часу окупації Росією території Криму та початку збройних дій бойовиків на сході України ці території покинули тисячі людей, офіційних цифр немає.

За результатами обговорення учасники круглого столу дійшли висновку щодо необхідності забезпечення органами влади чіткої координації заходів, необхідних для ефективної реалізації прав вимушених мігрантів з АРК та Сходу України.

Зокрема, потрібно терміново забезпечити поширення життєво необхідної для вимушених переселенців інформації. Мова йде про номери телефонів гарячих ліній, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, куди вони можуть звернутися задля вирішення своїх проблем. На думку учасників круглого столу, ці питання необхідно вирішувати вже на кордоні з Донецькою та Луганською областями.

Крім того, у Верховній Раді зареєстровано проект закону, який визначає права переселенців. Документ розробили експерти офісу Омбудсмана спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та представників громадських ініціатив за підтримки міжнародних організацій.

«У законопроекті виписаний чіткий механізм, яким чином мають діяти органи державної влади по відношенню до цих осіб, з метою забезпечення їхніх прав. Виписані чіткі механізми переселення, є чітко виписані права, повноваження та обов’язки державних органів. Ми маємо надію, що цей законопроект буде розглянуто першочергово», – зазначила Представник Уповноваженого Ірина Кушнір.

Серед питань, які обговорили учасники круглого столу, – питання забезпечення переселенців тимчасовим житлом, оформлення документів переселенців для отримання соціальних пільг та послуг, питання звільнення та поновлення на роботі, питання освіти для переселенців, влаштування дітей до дитячих садочків та шкіл, питання перереєстрації ФОП та підприємств, оподаткування тощо.

У заході також взяли участь представники місії ООН з прав людини, Міністерства соціальної політики, Державної міграційної служби України, Адміністрації Президента України, Міністерства освіти та науки, інші зацікавлені представники влади та громадських організацій.