Підписання та ратифікація Конвенції про доступ до офіційних документів сприятиме покращенню ситуації з подоланням корупції завдяки більшій інформаційній відкритості

17/06/2014 08:26

На цьому наголосила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська у своєму зверненні до Прем’єр-міністра України  Арсенія Яценюка.

У своєму зверненні Уповноважений зазначила, що у рамках реалізації проекту Ради Європи «Впровадження Європейських стандартів в українському медійному середовищі» співробітниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у співпраці з експертами вказаного Проекту було здійснено аналіз відповідності законодавства України про доступ до публічної інформації положенням Конвенції. Проведений аналіз показує, що положення українського законодавства в більшості відповідають Конвенції, а в деяких випадках передбачають навіть ширші гарантії та кращі механізми реалізації права на доступ до інформації.

З огляду на проведений аналіз  Омбудсман України закликала Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка дати доручення відповідним центральним органам виконавчої влади щодо вжиття необхідних заходів для прийняття рішення про підписання Конвенції у порядку, встановленому Законом України «Про міжнародні договори України».

Валерія Лутковська вважає, що приєднання України до цієї Конвенції сприятиме вдосконаленню законодавства в сфері доступу до інформації, запровадить механізм міжнародного моніторингу за дотриманням права на доступ до офіційних документів, сприятиме покращенню ситуації з подоланням корупції завдяки більшій інформаційній відкритості. Адже підписання та ратифікація Конвенції про доступ до офіційних документів засвідчить подальшу відданість України принципам свободи інформації, доступу до публічної інформації та позитивно вплине на її міжнародний імідж.

Нагадаємо, що 27 листопада 2008  року Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив Конвенцію про доступ до офіційних документів. Ця Конвенція була відкрита для підписання 18 червня 2009 року і набере чинності після того, як 10 держав-членів Ради Європи її ратифікують.

Станом на 3 червня 2014 року Конвенцію підписали 14 держав, 6 із яких її вже ратифікували. Конвенція стала першим міжнародним документом, що гарантує право на доступ до офіційних документів органів публічної влади. Конвенція передбачає мінімальні стандарти в сфері доступу до публічної інформації і при цьому не забороняє державам-учасницям впроваджувати норми, які дозволяють більший доступ до інформації.

У своїй Резолюції № 1954 (2013) від 02.10.2013 р. Парламентська Асамблея Ради Європи закликала держави підписати та ратифікувати Конвенцію. У грудні 2010 року у звіті за підсумками антикорупційного моніторингу в рамках Стамбульського плану дій боротьби проти корупції Організації економічної співпраці та розвитку України було рекомендовано підписати та ратифікувати Конвенцію.