У Києві запрацює представництво Уповноваженого з прав людини з особливим статусом

26/07/2017 11:17

Для більш ефективного здійснення контролю за  дотриманням конституційних прав і свобод людини у столиці планують створити регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Меморандум між Київською міською радою та Уповноваженим ВРУ з прав людини  про створення такої інституції планується підписати найближчим часом.

Він передбачатиме напрацювання унікальної моделі такого представництва Уповноваженого, яке забезпечить можливість киянам  скористатися додатковими засобами захисту своїх прав, а також забезпечуватиме підвищення обізнаності  працівників органів столичної влади у сфері дотримання прав і свобод людини.

«Для Київської міської ради дуже важливо розбудовувати додаткові механізми  захисту прав людини в столиці, більш активно здійснювати моніторинг їх дотримання, і з цією метою хочемо поглибити співпрацю з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Ми маємо намір створити нову модель з акцентом на антикорупційній діяльності та захисті прав викривачів – громадян, що допомагатимуть викривати факти корупції у місті», зазначив заступник міського голови-секретар Київради Володимир  Прокопів.

 «За підтримки депутатів міської ради ми можемо напрацювати відповідне рішення, що передбачатиме унікальну модель представництва Уповноваженого в місті Києві, яке стане пілотним, із можливою подальшою реалізацією іншими органами місцевого самоврядування в Україні. Зокрема, гостро стоїть питання  забезпечення прав на доступ до публічної інформації, що є системним порушенням з боку розпорядників інформації, а забезпечення відкритості в діяльності органів столичної влади є ефективним запобіжником порушень прав  людини», - підкреслила Уповноважений ВРУ з прав людини Валерія Лутковська.

За її словами, регіональні представництва Уповноваженого  створено майже в усіх областях України. Вони здійснюють моніторинг додержання конституційних прав і свобод людини, забезпечують  взаємодію Уповноваженого із представниками інститутів громадянського суспільства на місцях, налагоджують  зв’язки з територіальними органами державних органів влади тощо.

У свою чергу, начальник управління з питань децентралізації, розвитку місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків Київради Марина Чернишова зазначила, що в проекті Концепції Статуту територіальної громади міста Києва передбачено можливість запровадження інституту Муніципального омбудсмена та Інституту уповноваженого з прав дитини. Однак зазначені ініціативи без системних змін у законодавство України  не зможуть запрацювати.

«Тому, ми вивчаємо питання створення спеціальної служби, що має бути заснована в якості додаткового механізму контролю за діяльністю міської влади і паралельно плануємо виступити з ініціативою законодавчого врегулювання поняття місцевого омбудсмена на загальнодержавному рівні. Закріплення такої посади на законодавчому рівні може надати великий поштовх до налагодження співпраці із громадою та підвищить довіру людей до міської влади», - додала вона.

Нагадаємо, що раніше у Києві анонсували створення інноваційного антикорупційного органу – інститут омбудсмена-адвокат довіри. Він прийматиме та опрацьовуватиме заяви про корупційні дії і факти в органах місцевого самоврядування.