Валерія Лутковська: «Завдяки співпраці з міжнародними організаціями рівень та якість моніторингових візитів НПМ постійно підвищується»

26/06/2015 15:58

Про це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час презентації Спеціальної доповіді Уповноваженого «Моніторинг місць несвободи в Україні: стан реалізації національного превентивного механізму» за 2014 рік.

Ознайомлюючи присутніх із результатами функціонування НПМ за 2014 рік, Валерія Лутковська зазначила, що в Україні понад 1 мільйон людей перебувають у 6000 місцях несвободи. З них 3429 дітей віком до 3-4 років, які потрапляють до будинків дитини, 243601 – особи з психічними та наркологічними захворюваннями, які знаходилися на стаціонарному лікуванні, 21111 – перебували у СІЗО.

«Насправді 2014 рік видався надскладним: як для всієї країни в цілому, так і для функціонування національного превентивного механізму. Представникам НПМ фактично довелося виконувати функції швидкого реагування, здійснюючи термінові перевірки інформації про порушення прав людини в установах різного типу під час Революції гідності, здійснювати постійний моніторинг в зоні АТО. Новими об’єктами моніторингу стали місця вимушеного перебування переселенців із зони проведення АТО» – повідомила Валерія Лутковська.

Під час презентації голова правління ГО «Центр інформації про права людини» Тетяна Печончик повідомила, що у 2014 році монітори  НПМ розпочали здійснювати моніторинг місць несвободи у зоні АТО.

«Крім притаманного НПМ аналізу забезпечення прав та свобод підопічних і вихованців, основна увага приділялась оцінці ризиків для життя та здоров’я цих осіб у зв’язку із проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Саме тому евакуація за межі збройного конфлікту тих, хто знаходиться під опікою держави у різних місцях несвободи, називалася представниками НПМ одним із найголовніших завдань держави. Через невиконання рекомендацій щодо евакуації значна кількість осіб, яка перебуває в закладах пенітенціарної системи, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення залишилася на тимчасово окупованій території», – зазначила Тетяна Печончик.

«Основними перевагами НПМ я вважаю постійність моніторингу, системність його організації та гнучкість, яку дає залучення громадських активістів. НПМ органічно поєднує переваги статусу державної інституції та можливості громадського сектору», – переконаний директор Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов.

Відповідаючи на питання журналістів, у чому полягає унікальність українського НПМ, Валерія Лутковська зазначила, що в Україні НПМ діє з 2012 року у форматі «Омбудсман плюс», що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками Офісу Омбудсмана спільно з громадськими активістами.

«Власне такий формат не є унікальним, проте нами створено окремий Департамент з питань реалізації національного превентивного механізму, кожний відділ якого спеціалізується за певним напрямом – у сфері ДПтСУ, МВС, Міноборони тощо. Тобто ми змогли розділити і вузько спеціалізувати своїх фахівців, які знають підстави та умови тримання людини в кожному окремому місці несвободи. Крім того, є окремий відділ, який складається з фахівців медичної сфери, які обов’язково беруть участь у моніторингових візитах і перевіряють скарги на тілесні ушкодження, ненадання медичної допомоги. Інша особливість українського формату «Омбудсман плюс» – наші громадські монітори цілком незалежні у своїх діях і напрямах роботи, тобто ми не втручаємося у їхню діяльність, а тільки підтримуємо їхні ініціативи. І найголовніше – завдяки співпраці з міжнародними організаціями ми маємо змогу постійно розвиватись, завдяки чому рівень та якість наших візитів постійно підвищується», – резюмувала Валерія Лутковська. 

 

Довідково

Національний превентивний механізм (НПМ) – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. Загалом протягом 2014 року у рамках НПМ було здійснено 152 візити. Вже з початку 2015-го їх кількість становить 75, зокрема, 28 – до місць несвободи у зоні АТО.