Михайло Чаплига: «На часі створення громадського партнерства для пошуку реальних механізмів реалізації права на страйк»

26/05/2015 17:07

Про це заявив Представник Уповноваженого з питань зв’язків із громадськістю під час проведення круглого столу «Право на страйк – фундаментальна конституційна гарантія працівників України», організованого Офісом Омбудсмана спільно з Київською міською організацією Профспілки працівників освіти і науки України за підтримки Фонду ім. Фрідріха  Еберта.

На його думку,  до механізму партнерства можуть бути залучені і Офіс Уповноваженого з прав людини, і профспілки, і  представники громадських організацій та організацій підприємців.

«Таке партнерство має на меті, по-перше, консолідувати зусилля у цьому напрямку, а по-друге, спільними діями розвивати профспілкову культуру, просувати ідею створення механізмів реалізації одного з головних інструментів, який є в руках профспілок, - права на страйк, що дасть поштовх розвитку  профспілкового руху в Україні за світовими, європейськими стандартами.

У разі  створення такого партнерства  з метою розробки реальних механізмів  реалізації конституційного права на страйк, Офіс Омбудсмана  готовий підтримати його та максимально сприяти і популяризувати профспілкові ідеї, реалізовуючи  тим самим покладену на нього правоосвітню функцію» , - зазначив Михайло Чаплига.

Представник Уповноваженого висловив переконання, що й міжнародні  структури, які опікуються розвитком інститутів громадянського суспільства, також готові будуть долучитися до інформаційних, просвітницьких та адвокаційних кампаній, які  подібне партнерство могли  б популяризувати.

«Необхідність проведення таких зустрічей для захисту прав працюючих дуже важлива, адже всього за два місяці після проведення першого круглого столу з цієї тематики в Офісі Омбудсмана ми перейшли від теорії до практики, і 27 квітня  2015 р. Федерація профспілок України оголосила  Уряду входження у колективний трудовий спір, а  30 квітня цей  спір був зареєстрований у Національній службі примирення і посередництва. Вимоги профспілок до Уряду прості і зрозумілі:  це повне погашення заборгованості по заробітній платі у виробничій сфері і частково у бюджетній сфері, це перегляд за участю  профспілок тарифів на газ, гарячу воду, теплозабезпечення і світло, а також налагодження конструктивного діалогу з владою і розмороження єдиної тарифної сітки», - повідомив  голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь

Представник Уповноваженого з питань захисту соціально-економічних та гуманітарних прав Дмитро Лях констатував, що сьогодні практично припинений нагляд держави за дотриманням трудових прав, сторони соціального діалогу відлучені від законотворчої роботи. Як наслідок, за результатами проведеного Секретаріатом Уповноваженого  моніторингу,  у 2014 році кількість фактів порушень трудових прав зросла майже вдвічі у порівнянні з попереднім роком і становила близько 700 тис. порушень трудових прав громадян. Цілком прогнозовано це є достатнім аргументом працюючих реалізувати своє право на страйк.

За результатами проведення круглого столу його учасники дійшли згоди про створення механізму громадського партнерства з метою успішної реалізації конституційного права громадян на  страйк.