Омбудсман здійснила низку моніторингових візитів без попередження до управлінь СБУ в Харківській та Донецькій областях

26/04/2016 10:35

У березні поточного року Офіс Верховного комісара ООН з прав людини оприлюднив 13-у доповідь щодо ситуації з дотриманням прав людини в Україні за результатами роботи Моніторингової місії ООН в Україні, у період 15 листопада 2015 по 15 лютого 2016 року.

У доповіді, зокрема, зазначалось, що місія продовжує фіксувати твердження про тортури та неналежне поводження з затриманими особами зі сторони управлінь СБУ в Харківській, Донецькій та Запорізькій областях.

Крім того, на адресу Уповноваженого з прав людини надходять звернення громадян та відомості з інших джерел щодо протиправного тримання осіб в ізоляторі тимчасового тримання та в інших приміщеннях на території УСБУ України в Харківській та Донецькій областях.

З метою здійснення перевірки наявної інформації 20 квітня 2016 року Уповноваженим з прав людини було здійснено раптові без попередження моніторингові візити до зазначених підрозділів СБУ.

Для забезпечення об’єктивності, прозорості та неупередженості у візитах до підрозділів СБУ взяв участь представник від громадськості – виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Вадим Пивоваров. До візиту також були залучені керівник Секретаріату Уповноваженого Богдан Крикливенко, Представник Уповноваженого Михайло Чаплига та працівники Відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого.

Візит Омбудсмана до підрозділу СБУ у м. Краматорську відбувся 20 квітня 2016 року о 16:30.

Під час моніторингу були оглянуті підвальні та інші приміщення, у яких потенційно могли б триматися затримані особи. У будівлі та підвальних приміщеннях проводяться ремонтні роботи, пов’язані із ліквідацією наслідків пожежі. Затриманих осіб не виявлено.

Після прибуття до управління СБУ у Харківській області о 21:30 Уповноваженим особисто спільно з членами моніторингової групи були оглянуті спеціально відведене місце для тимчасового тримання (ізолятор тимчасового тримання) відділу забезпечення досудового слідства УСБУ, житлові, підвальні та інші приміщення, у яких потенційно могли б триматися затримані особи. Жодної затриманої особи та будь-яких ознак їх перебування у зазначених приміщеннях в результаті проведення цих заходів не виявлено.

По завершенню моніторингу Уповноваженим з прав людини проведено робочу зустріч з керівництвом Управління СБУ у Харківській області з питань недопущення порушень прав людини при здійсненні заходів з боротьби зі злочинами проти основ національної безпеки України, злочинами, пов’язаними з тероризмом та зі створенням не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань.

Моніторинг відбувався в рамках виїзду в зону АТО з метою повернення на підконтрольну Уряду України територію 20 ув’язнених осіб, які перебували в місцях несвободи на непідконтрольній Уряду України території Донецької області.