Валерія Лутковська: «Зараз у Криму люди бояться висловити свою думку, сповідувати свою віру та спілкуватись рідною мовою»

26/03/2015 14:11

Про це сьогодні, 26 березня, зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час дводенного засідання Комісії  «Україна-НАТО» на рівні Комітету НАТО з питань партнерств та колективної безпеки, виступаючи з доповіддю «Актуальні питання захисту національних меншин в Україні».

Валерія Лутковська повідомила, що з моменту незаконної окупації АР Крим Офісом Омбудсмана у тісній взаємодії з правозахисними організаціями, зокрема, Кримською польовою місією правозахисників, проводиться моніторинг дотримання прав людини на півострові. Результати вказаного моніторингу свідчать про численні факти обмежень і порушень прав кримських татар та українців, які де-факто стали національною меншиною. Фактично те, що відбувається на півострові – це примус до новітньої депортації кримських татар, корінного народу Криму.

До таких порушень, за словами Омбудсмана України, можна віднести викрадення та вбивства кримських татар, які російськими правоохоронцями належно не розслідуються; запровадження заборони на проведення кримськими татарами мирних зібрань і мітингів; притягнення до адміністративної відповідальності учасників маршів проти заборони на в’їзд до Криму Мустафі Джемілєву; заборонено в’їзд на півострів і Рефату Чубарову, видворено та заборонено повертатись до Криму Ісмету Юскелю та Синаверу Кадирову, арештовано заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза, арештований і утримується під вартою Іскендер Кантеміров.

Подібною до ситуації з кримськими татарами є ситуація з порушенням прав етнічних українців на території АР Крим.

«Одним із найцинічніших порушень прав людини в Криму є безперечно автоматичне набуття громадянами України російського громадянства. Примусове звернення до громадянства РФ нагадує ситуацію з кріпацтвом, коли люди разом із землею автоматично перейшли до громадянства іншої країни. У той же час, оскільки за людьми, що не відмовилися від російського громадянства з тих чи інших причин, не визнається українське громадянство, вони виявляються позбавлені низки прав, покладених їм як громадянам України», – повідомила Валерія Лутковська.

За словами Валерії Лутковської, у Криму фіксуються випадки зникнень та вбивств громадських активістів, які не розслідуються правоохоронними органами належним чином, закриваються українські школи, також зазнають постійних утисків представники багатьох релігійних громад, в тому числі і представники Української православної церкви Київського патріархату, продовжується тиск на ЗМІ. Крім того, у Криму різко скоротилася кількість громадських організацій – частина з них виїхали на континентальну Україну і змінили юридичну адресу, проте основна частина правозахисних організацій і організацій проукраїнської спрямованості вимушені були припинити свою діяльність.

«Окупаційна влада Криму щоразу демонструють більший цинізм у ставленні до національних меншин. Нещодавно, під час святкування річниці від дня народження Тараса Шевченка, громадського активіста було засуджено за «використання забороненої символіки», тобто українського прапора. Брутальним і цинічним є й інший факт, коли російські правоохоронні органи затримали активіста Майдану Олександра Костенка, звинувативши його в тому, що він кинув камінь у співробітника українського МВС у Києві 18 лютого 2014 року.  Очевидно, що справа Олександра Костенка має яскраво виражений політичний характер і свідчить про те, що слідчий комітет Російської Федерації порушує принципи законності кримінального права та територіальної підсудності», – зазначила Валерія Лутковська.