Валерія Лутковська: «Суд повинен стати тим органом публічної влади, який дієво захищає права і свободи людини та неупереджено виступає арбітром між державою і людиною»

26/03/2015 15:55

25 березня 2015 року в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Українська Гельсінська спілка з прав людини та Центр інформації про права людини презентували книжку «Судові справи, які змінюють Україну».

Збірку «про перемоги в судах звичайних людей у незвичайних справах» представили адвокати та активісти неурядових організацій, які об’єдналися у «Платформу стратегічного судового захисту».

Як зазначили правозахисники, справи,  проілюстровані в книзі, свідчать про те, що одна людина може не тільки перемогти в суді, а й домогтися суттєвих змін в державній системі.

Метою цієї публікації є поширення інформації про стратегічні судові справи як один із ефективних інструментів правозахисту. У виданні зібрано 15 стратегічних судових справ, які висвітлюють питання системного порушення прав людини, що можуть бути спричинені як недоліками законодавчого характеру, так і вадами адміністративної чи судової практики.

 «Із виникненням та розвитком держави суд повинен стати тим органом публічної влади, який дієво захищає права та свободи людини і громадянина та неупереджено виступає арбітром між органами публічної влади та громадянським суспільством, між державою та людиною.

Судові рішення в конкретних справах є одним із дієвих інструментів формування правової політики держави та врегулювання правовідносин у суспільстві. Викладені в них відповідні правові позиції заповнюють собою недоліки законодавства, запроваджуючи принцип юридичної визначеності в повсякденну реальність. Впевнена, що рішення, опубліковані у цій збірці, стануть тими орієнтирами, що сприятимуть якісному формуванню державної правової політики», – зазначила у вступному слові до видання Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

Характерно, що на сторінках збірки представлені справи, які вели в судах, відстоюючи права та інтереси громадян України, не тільки авторитетні правозахисні організації, що мають багаторічний досвід діяльності, такі як Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Інститут медіа права тощо, а й молоді організації, зокрема Чугуївська правозахисна група.

Книга підготовлена в науково-популярному стилі і розрахована на широке коло читачів: науковців, юристів, державних службовців, правозахисників, усіх зацікавлених осіб. Її в обов’язковому порядку планують поширювати в судах України, щоб вітчизняні судді отримали інформацію про позитивний досвід своїх колег.

Збірку видано за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках ініціативи «Права людини в дії»  за підтримки Міністерства закордонних прав Данії та Програми розвитку ООН у рамках  проекту «Створення платформи стратегічного судового захисту в Україні».