У Женеві відбулася Міністерська панельна дискусія щодо порушення прав людини українських військовополонених та політичних заручників РФ

26/02/2019 19:29

Сьогодні, 26 лютого, у Женеві Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова взяла участь у Міністерській панельній дискусії щодо порушення прав людини українських військовополонених та політичних заручників РФ.

На заході були присутні міністр закордонних справ Латвійської Республіки Едгар Рінкевичс, заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця, політичний директор МЗС Литовської Республіки Аста Скасгуріте, заступник Верховного комісара ООН з прав людини Кейт Гілмор, батько українського військовополоненого Василя Сороки (Віктор Сорока) та батько українського політв’язня Павла Гриба (Ігор Гриб).

Участь в обговоренні взяли представники держав-членів ООН, представники міжнародних та неурядових організацій.

Людмила Денісова наголосила, що в Україні вже 5 років триває війна, внаслідок чого 10 тисяч вбитих та 24 тисячі поранених. Відомо про більш ніж 500 заручників та зниклих безвісти через збройну агресію РФ на Сході країни.

«34 громадянина України незаконно утримуються в пенітенціарних установах на території тимчасово окупованого Криму, та 35 на території Росії. Багатьом з них не надається медична допомога та належні умови тримання», - зазначила Омбудсман.

За її словами, 20-річний політв’язень Павло Гриб перебуває у надкритичному стані та потребує лікарського втручання, Едем Бекіров - інвалід першої групи, потребує щоденного медичного догляду, місце перебування Володимира Балуха досі залишається невідомим.

Людмила Денісова вкотре нагадала про 24 українських моряків, які були захоплені та ув’язнені Росією в порушення Конвенції ООН з морського права.

«Згідно з Женевською Конвенцією 1949 року українські моряки є військовополоненими і РФ має поводитися з ними у повній відповідності з їхнім статусом, але ігнорує положення Конвенції. Тому я стверджую, що РФ не дотримується міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права. Трьох моряків під час військової агресії РФ було поранено. І вже три місяці Василю Сороці, Андрію Ейдеру та Андрію Артеменку потрібне термінове лікування», - підкреслила Уповажений.

Вона закликала продовжити тиск на РФ щодо безумовного звільнення військовополонених та підтвердила готовність України до будь-якого обміну громадян РФ (яких було заарештовано на території, підконтрольній українському Уряду) на громадян України (які утримуються на території Росії та тимчасово окупованого Криму).

Людмила Денісова також нагадала про 23 заяви заарештованих в Україні російських громадян, які звернулися з листами до Президента РФ з проханням про обмін. Ці листи було передано нотами посольства України в РФ до МЗС РФ.

У свою чергу, присутні висловили підтримку Україні та підтвердили незмінність позиції щодо збереження її територіальної цілісності.