Михайло Чаплига: «Сьогодні ми фіксуємо в АР Крим майже абсолютне згортання прав і свобод людини: і політичних, і громадянських»

26/02/2015 16:31

Про це заявив Представник Уповноваженого на прес-конференції: «Рік окупації Криму: права людини», що відбулася в інформаційно-аналітичному агентстві «Главком».

За його словами, це стосується порушення права на проведення мирних зібрань – норми прямої дії Конституції України, запровадження прихованої депортації корінного кримськотатарського населення, згортання свободи слова, порушення прав національних меншин, в тому числі української, порушення прав дітей тощо.

Особливо кричущим і цинічним є примусове навернення мешканців півострова до російського громадянства, насамперед осіб, які перебувають у місцях несвободи. Адже, згідно зі спеціальним законом РФ, особа, яка бажає відмовитися від примусового отримання російського громадянства, має з’явитися до відповідних органів та особисто написати про це заяву. Виникає запитання: як може це зробити людина, яка обмежена у свободі пересування? Як повідомив Михайло Чаплига, у цьому зв’язку на адресу Уповноваженого надходить багато звернень від осіб, які перебувають у місцях несвободи в АР Крим, з проханням захистити їхнє право на збереження українського громадянства.

Торкнувшись перспективи обстоювання прав громадян АРК, Представник Уповноваженого повідомив, що одним із реальних і важливих завдань Офісу Омбудсмана є наразі створення міжнародної моніторингової місії, яка відстежуватиме порушення прав громадян півострова, щоб уже потім усіма доступними методами захищати ці права.

«Нещодавно Валерія Лутковська ініціювала створення такої тристоронньої місії під головуванням Комісара Ради Європи з прав людини Ніла Муйжнієкса за участю Омбудсманів України та Російської Федерації. Нині ця ініціатива перебуває в стадії реалізації, і, будемо сподіватися, що найближчим часом стане реальністю», – наголосив Михайло Чаплига.