В психлікарні на Полтавщині пацієнти живуть десятками років в умовах безпорадності та тотального контролю

26/12/2018 10:26

Попри те, що в психлікарні лікування передбачено до двох місяців,  у Полтавській психіатричні лікарні № 2 «Снітино» більшість пацієнтів  перебувають там  понад 5 років, один з них живе в ній вже 46 років.

Це виявила моніторингова група у складі працівника Департаменту реалізації національного превентивного механізму Олена Темченко та регіональних координаторів взаємодії з громадськістю Уповноваженого Наталія Гурковська, Оксана Крупій, Світлана Дем'янчук і Оксана Тропіна.

Монітори виявили, що люди живуть в тотальної ізоляції та залежності від персоналу. Вдень, окрім тихого сну, їм заборонено знаходитися в палатах, всі пацієнти сидять на дерев’яних лавах у їдальнях відділень і дивляться телевізор, деяким не вистачає місця і вони сидять на підлозі.

Палати переповнені: на одне ліжко по 2,2–2,4 кв.м, хоча норма 6 кв.м. На старих ліжках брудна зношена білизна, матраци і ковдри, при тому, що у відділеннях  є запаси. Під час візиту були пацієнти, які спали на ліжках без матраців чи постільної білизни. Туалети з вигрібними ямами прибудовані до корпусів, за словами пацієнтів доступ до них є лише з дозволу персоналу. У пацієнтів зовсім немає власних речей.

Перебуваючи роками в таких умовах люди втрачають соціальні зв’язки, і саме це є підставою для рішення лікарів щодо продовження лікування таких пацієнтів. Деяких привезли родичі і не забирають, деяким нікуди повертатися.  Лікарня останніми роками не вживає ніяких заходів для повернення пацієнтів або влаштування до інтернатів, оскільки зацікавлена у їх довготривалому  перебуванні. Про це свідчить і той факт, що з 2009 року в лікарні знаходиться пацієнтка, опікун якої є її лікуючим лікарем і одночасно головним лікарем закладу.

Жодний з хворих не госпіталізований у примусовому порядку, хоча й згоду на лікування у психіатричному закладі ніхто не підписував.  Під час спілкування пацієнти говорили, що  не хочуть перебувати в лікарні, один пацієнт плакав і просився додому. Таке перебування їх у психлікарні є протиправним, а умови їх – як жорстоке поводження.

Звіт за результатами моніторингового візиту, а також рекомендації щодо усунення недоліків буде направлено до Полтавської обласної державної адміністрації та Міністерства охорони здоров'я України.