Валерія Лутковська наполягає на дотриманні конституційних прав і свобод кримських військовослужбовців та членів їхніх сімей

14/03/2014 15:15

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська глибоко стурбована численними грубими порушеннями прав і свобод військовослужбовців, співробітників військових формувань і правоохоронних органів держави та членів їхніх сімей на території Автономної Республіки Крим, про що свідчать результати парламентського контролю, який здійснюється Офісом Омбудсмана.

Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська зазначає, що від російських військовослужбовців і так званих «народних дружинників» надходять погрози виселити з помешкань військовослужбовців військових частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, співробітників органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, органів прокуратури АРК та членів їх сімей. Здійснений Офісом Омбудсмана моніторинг засвідчив, що мають місце випадки вимушеного виїзду військовослужбовців військових формувань, співробітників правоохоронних органів, членів їх сімей з території Автономії.

«Вони фактично залишились без роботи, житла, соціального та матеріального захисту. Деякі, зокрема жінки та діти, потребують психологічної реабілітації», – повідомляє Омбудсман.

З огляду на вищезазначене, Валерія Лутковська невідкладно надіслала лист Прем’єр-міністрові України Арсенію Яценюку, у якому закликала забезпечити захист прав і свобод громадян, вжити необхідних заходів для захисту життя та здоров’я тих, хто вимушено залишили територію Криму через події, що відбуваються, а також забезпечити їхню соціальну та матеріальну реабілітацію.

«У ніч з 7 на 8 березня цього року російські військовослужбовці під загрозою застосування вогнепальної зброї примусили залишити службове житло та територію військового містечка офіцерів відділу прикордонної служби «Щолкіне» Сімферопольського прикордонного загону разом з їхніми сім’ями», – повідомила у своєму листі Уповноважений з прав людини.

Валерія Лутковська переконана, що ситуацію, яка склалася на Кримському півострові, можна характеризувати як таку, що підпадає під визначення абзацу 2 ст. 2 Конвенції ООН про захист цивільного населення в умовах війни, а саме: часткова окупація території країни, у випадку, коли цій окупації не чиниться жодний збройний спротив.

Валерія Лутковська також висловила застереження про те, що існують обґрунтовані підстави очікувати, що такі дії набудуть масового характеру.